Kestääkö kone ,jos on jo ajettu 200tkm tai onko jotain vinkkejä mitä kannattaa tsekata noin paljon ajetusta autosta?
Avensis 2.0 -98
Osto mielessä
61009
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tossahan on vasta sisäänajo suoritettu!
kestää,euroautot on jo noissa lukemissa kaatiskunnossa,Toyota vaan porskuttaa.On muuten 150 hv,joten kerkiää,yleensä euroautoissa perässä lukisi jo GTI.
varmaan n. 134hp. Vatsa face lift:n yhteydessä tuli 150hp vvt-i moottorit.
Sinällään käypäinen peruspeli tuo on. Toyotan 2L koneet on perusrakenteeltaan erilaisia kuin pienemmät. Nämä 2.0 lohkot kuluttaa pikkuisen enemmän öljyä uudesta asti. Kyse ei kuitenkaan ole isoista määristä. Kunhan pysyt erossa Mobilin sotkuista, niinvaihtovälillä ei tarvitse lisätä.
Minkä merkkinen on parempaa kuin Mobil?
Mietin juuri mitä merkkiä alkaisin käyttää uudessa Avessani!
Kaikki maailmalla tunnetut merkit on varmasti käypäisiä. Toyota liike käyttää Shellin Helixiä mikä pysyy vaihtovälin loppuun asti koneessa. Mobilin öljystä ilmeisemmin lisäaineet (viskositeetti, pesu, kitkan pienennys, ym..) kuluu loppuun aiemmin jolloin raaka perus öljykin kuluu pian pois.
Mobililla on suomessa vahva maine menneiden vuosien raskaan mainonnan vuoksi. Maailmalla se on kuitenkin pinehkö tekijä. Esmes Esso on yksi maailman suurimmista voiteluainetuottajista vaikka Suomessa harva ajaa Esson öljyillä.
Haloo Ave!
Jo ennen Exxon-fuusiota Mobil oli USA:n toiseksi suurin öljy-yhtiö ja fuusion jälkeen tilanne on tämä:
"Doing business in nearly 200 countries and territories, ExxonMobil is the world's largest supplier of lube basestocks and finished lubricants, marketing under three strong brands — Exxon, Mobil and Esso."
ExxonMobil on ehdottomasti maailman ykkönen voiteluainevalmistajana, ja Esso ja Mobil-öljyissä käytetään varmasti samoja lisäaineita ja raaka-aineita sekä tietotaitoa. Mobil on toki mainostanut Suomessa paljon, ja luonut Mobil1-öljystä vahvan brandin, mutta se nyt sattuu olemaan samoin melkein koko planeetalla. Lienee selvää, että Mobil1 on eräs parhaista voiteluöljyistä. Mobil on ollut edelläkävijä juuri voiteluaineissa.
ExxonMobilin lisäksi maailmassa on oikeastaan enää kaksi muuta suurta alan pelaajaa Royal Dutch Shell ja BP.
Viskositeetti ei myöskään ole mikään "lisäaine" vaan suure, joka mittaa nesteen sisäistä kitkaa. Kansankielellä puhuttaisiin kai "juoksevuudesta".
Itse käyttäisin autossani (uudessa) sen valmistajan suosittelemaa täyssynteettistä öljyä, oli sen merkki mikä tahansa. Lisäksi vaihtaisin öljyn Suomen oloissa joka kevät, oli ajokilometrimäärä mikä tahansa.