OIkein

Kissa..Eli mikä nyt on oikein tapa(jos nyt sellaista onkaan) ruokkia esim. kissanpentu, 4 kk? Onko se niin, että kisu saa 3-4 kertaa/pv:ssä märkäaterian ja lisäksi on saatavilla koko ajan vettä ja raksuja? Entäs märkäraksut, onko sellaisia? Jos kissa on sisäkissana, onko ruokinnassa eroa? Ents raaka kala ja liha kuinka usein niitä? Ja jos niitä antaa korvaako ne sen märkäaterian?
4220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pennulle 3-4 kertaa märkäruokaa. Jos raksuja kokoajan ja syökin niitä, niin märkäruoan osuutta voi hieman pienentää. Mutta kannattaa katsoa, että raksujen lisäksi juo riittävästi. Joskus raksuja tarjotaan vedessä, märkinä.

Raakaa lihaa voi antaa aina, mutta pennulla varsinkin huolehdittava vitamiinien, ravinteiden, kalkin yms. saanti, joten yli puolet laadukasta penturuokaa. Järvikala pakastimen kautta tai kypsennettynä. Ja se kerran viikossa kalan suhteen, jos useampana päivänä, niin pienempi annos päivittäin.

Äänestä

oikeaa tapaa on.

tuolta opiskele yhtä erinomaista tapaa:
http://personal.inet.fi/koti/maaru/

meillä ei syödä lainkaan kuivaruokaa. lihaa ja märkäruokaa vain 2-3 kertaa päivässä ja tarvittaesse kalkki ja vitamiinilisiä. pentuna 3-4 kertaa päivässä.

kalalle hyvä sääntö on kerran viikossa.

ulkokissa yleensä ainakin vähän tasapainottaa ruokavaliotaan hiirillä yms. mutta samat tarpeet pääsääntöisesti kaikilla.

Äänestä
  • Kun märkäruuissa on vaihtehtoja esim. kala, riista liha ym. Pitääkö silloin jos antaa märkäruuassa kalaa, vähenttää se sitten viikkoannoksesta? Mikä ikärajana siirryttäessä aikuisruokintaan?

    Äänestä

  • entäpä kirjoitti:

    Kun märkäruuissa on vaihtehtoja esim. kala, riista liha ym. Pitääkö silloin jos antaa märkäruuassa kalaa, vähenttää se sitten viikkoannoksesta? Mikä ikärajana siirryttäessä aikuisruokintaan?

    kalan prosentuaalinen määrä teollisessa ruuassa on pieni, joten ei luulisi paljoa vaikuttavan viikkoannokseen, jos ei sitten vallan syö. Katso kalan määrä ruuasta.

    Itse tosin suosin kalattomia ruokia ja annan sen kalan puhtaana erikseen. Hyvin vähän teollisia ruokia käytetään muutoinkin.

    Yleensä penturuokaa suositellaan noin yksi vuotiaaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruokittu kirjoitti:

Kissa..Eli mikä nyt on oikein tapa(jos nyt sellaista onkaan) ruokkia esim. kissanpentu, 4 kk? Onko se niin, että kisu saa 3-4 kertaa/pv:ssä märkäaterian ja lisäksi on saatavilla koko ajan vettä ja raksuja? Entäs märkäraksut, onko sellaisia? Jos kissa on sisäkissana, onko ruokinnassa eroa? Ents raaka kala ja liha kuinka usein niitä? Ja jos niitä antaa korvaako ne sen märkäaterian?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu