Joudumme tänä kesänä remontin vuoksi pitämään auki ikkunaa, johon ei saa laitettua hyönteisverkkoa. Saako ampiaisia millään aineella pidettyä ulkona? Jättävätkö ampiaset ja mehiläiset toisilleen viestiksi jotakin hajujälkiä? Pesin ikkunan ja pokat etikalla, mutta eipä se ainakaan auttanut :)
Inhoavatko ne erityisesti jotakin ainetta? Olisin tosi kiitollinen vinkeistä tai linkeistä!
Inhoavatko ne erityisesti jotakin ainetta? Olisin tosi kiitollinen vinkeistä tai linkeistä!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tai teepä käänteisesti: sivele hunajaa ikkunanpuitteisiin, niin jäävät niihin eivätkä tule sisään!
Minäkin kaipaisin jotain niksiä, kun yksi amppari ihan tosissaan rakentelee pesää parvekkeen kattoon.
Linnut hoitavat sen. Ampparitkin erehtyvät pesäpaikan valinnassa melko usein.
Sisään lentäneestä ampiaisesta ei ole harmia kuin silloin jos astuu sen päälle. Ei se muuten pistä, ja jos on yleensäkin pistääkseen, pistää heti, eikä pyöri ympärillä 'miettimässä'.
Siinäpä se ongelma onkin, kun ne jäävät "asumaan", eivätkä mene samaa tietä ulos... Joskus on katseltu niiden puuhia pitempään ja kyllä ne tuppaavat ryömimään kaikkiin pikku kolosiin tai kaappeihin. Olen myrkylle erittäin yliherkkä ja siksi konsteja kyselen!
Myrkylle yliherkkiä ovat ampparitkin. Jos ne tulevat ikkunasta, suikuttele sitä myrkkyä seiniin ikkunan ulkopuolelle, niin lähelle ikkunoita kuin itse kärsit. Ampparit kyllä haistavat sen, ja pysyvät poissa.