jakohihna vai ketju micrassa vm 00

tonttulainen

Hei ! Onko 2000 luvun Micrassa jakohihna vai jonkinlainen ketju?

16

14500

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nissanisti.

      Ketjuhan noissa valitettavasti on.
      Kallis korjattava kun alkaa pitää ääntä.
      Kestää kyllä n. 100 tkm hiljaisena.

      • ketjua tarvi

        vaihtaa. Mutta taitaa olla hihna kuitenkin. Soita maahantuojalle. PRKL.


      • ..........

        ketju niissä on ja eikä se ketju menee mikskää jos sitä autoa ei rääkkää


    • tonttulainen

      Ei sillä ole edes ajettu kuin 64tkm Eikä sitä ole rääkätty

      • ....

        no ei sulla sit ole ongelmia eikä tarvitse miettiä vaihtoa ellei se nyt kolise sit sulla kyl ketju ääntä alkaa pitää jos se löystyy


    • diplinssi

      Yhdellä silmäuksellä sen näkee, onko hihna vai ketju. Vilkaiset sinne laturin puoleiseen päähän moottoria. Jos siellä on muovikoppa alhaalta ylös asti moottorin päässä laturin hihnan takana, sen sisässä on hihna. Jos on ketju, koppa on metallia, nääs ketju on moottoriöljyn seassa. Öljy ei pysy muovikotelossa. Hihna ei voi olla metallikotelossa kuumassa eikä öljyssä.

      • Anonyymi

        Edelleenkin huippuasiallinen neuvo. Kiitos kiitos kiitos kiitos kiitos kiitos


    • on ja vahva.

      minulla litrainen Micra -00, ajettu nytten
      n. 237 000km, jakopäähän ei vilkaistukaan
      ja hyvin menee edelleen.

      • Ketju poikki..

        Ketjun vaihtoväli on 200 000 km. Jostain syystä on laajalle levinnyt väärinkäsitys ettei ketjua tarvitse ikinä huoltaa.

        Käytännössä se vain tarkoittaa sitä, että hyvällä tuurilla ketju ei mene poikki ennen kuin auto muuten tulee elinkaarensa loppuun syystä tai toisesta.


    • bensa vai diesel

      ton ikäisessä bensakoneessa ketju. muutamia dieseleitä on myös myyty siinä eri juttu.

    • Micrani mun!

      Mulla on Micra 1.0 vm -00 ja ajettu n 237tkm ja ei puhettakaan että ketju pitäisi minkäänlaista ylimääräistä ääntä. Kyllä olen ollut tyytyväinen tähän omaan Micraan, 2 vuotta nyt tällä ajeltu, katsastus aina läpi, vetonivelen vaihdoin vasemmalle, öljyt vaihdan 10tkm välein ja lisätä ei ole tarvinnut kertaakaan ennen seuraavaa vaihtoa. Micran pitäminen on kaikenkaikkiaan halpaa, vakuutukset eivät paljon ole ja osat halpoja. Ainut mikä yllätti kun mittäsin kulutuksen kaupunki ajossa ja sain tuloksen 8,7lit/100km? Ehkä hieman liikaa? Aina käytän moottorin lämmittäjää ja ajelen rauhallista ajoa.

    • micra1

      itellä micra vm 1999 1.0 litran koneella.
      omko ketju vai jako?

      • Micrasta en luovu!

        Ketju siellä sullakin on, avaa konepelti ja katso onko vasemmalla muovinen jakopäänkotelo, jos muovinen niin on hihna ja jos metallinen niin on ketjulla.


    • micra1

      kiitos tiedosta :)

    • Ketjun ääni

      Mulla alkaa -00 micrassa ketju pitää ääntä, on nyt kesän mittaan ääni vain voimistunut ja voimistunut. 130 000km ajettu. Tuttu vois kuulemma vaihdon tehdä (ennenkin korjaillut harrastusmielellä autoja), sanoi vaan tarvitsevansa jonkinlaisen ohjekirjan. Mistä sellaisen löytää / voisi ostaa? Vai kannattaako vaan viedä esim. Amk:n autopalon opiskelijoiden korjattavaksi?

    • Anonyymi

      Oma micrani ketju kesti 400 000km, mutta auto lahosi muuten totaalisesti. Kuten myös tuttavan almera, liki samat km.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      109
      1005
    2. 61
      927
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      82
      720
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      68
      695
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      655
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      588
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      562
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      27
      539
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      51
      532
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      488
    Aihe