Hei kaikille.
Olen lähdössä 12.6 Pariisiin. Mitä suosittelette?
Ruokaa, juomaa, viihdettä, retkiä yms.
Olen lähdössä 12.6 Pariisiin. Mitä suosittelette?
Ruokaa, juomaa, viihdettä, retkiä yms.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
riippuu mistä tykkää. itse totesin että kuuluisimmat nähtävyydet oli liikaa turistien kansoittamia minun makuuni. sitten taas matkatoimiston järjestämä illallinen ja risteily oli ihan mukava.itse kävelin PALJON. siinä näkee hyvin paikallista elämänmenoa.metro on muuten paras ja nopein kulkuväline.kirpparit ja torit on hyviä.
Olen kuullut, että Pariisissa puhutaan vain vähän englantia. Itselläni ei ole ranskankielen taitoa juurikaan. Haluaisin tutustua kuuluisiin kirpputoreihin. Tarkoitus ei ole juosta pää kolmantena jalkana pitkin kaupunkia vaan haluan nauttia lomasta ilman kiirettä. Kasvisravintoloista haluaisin tietoa, jos kellä olisi kokemusta.
Olin Pariisissa 2 kuukautta sitten, aivan ihana paikka! Kyllä siellä englannilla pärjää, meille oltiin ainakin erittäin ystävällisiä vaikka seurueestamme kukaan ei osaa ranskaa. Käykää ihmeessää ne perinteisimmät paikat; Eiffel, Moulin Rouge, Champs Elysees, ja ehdottomasti kannattaa käydä Notre Damessa ja siinä lähisaarilla. Mä olin ihan myyty, silmä lepää ja ah, aivan ihanaa. Metrolla pääsee lähes joka paikkaan, kannattaa ostaa useemman päivän lippu kerralla. Mutta varokaa taskuvarkaita, ne ovat usein myös pieniä viattoman näköisiä lapsia... Niinkuin meille sattui... Jos aikaa on niin menkää ihmeessä Versaillesín linnaan, mahtava paikka kesällä. Varaudu siihen, että kaikki on tosi kallista, pelkkä kahvi maksaa jonkun 5-6 euroa ja ruoan hinnan voikin sitten päätellä. Tosi kallis paikka! Vietä mukava loma, et varmasti tule pettymään, ja uudelleen sinne haluaa mennä varmasti....
Kiitos paljon vastauksista. Hyvät neuvot on aina tarpeen ja lisääkin saa kommentoida =)
olin toissa kesänä viikon ja nyt menossa uudelleen (tosin pääasiassa työmatkoja).
mukava, kaunis kaupunki, nähtävä ei lopu.
kallis (?), kannatta vähän katsoa mistä mitäkin ostaa, vesipullo voi maksaa 20-30 kertaisesti marketin hinnan turistinähtävyyksillä. ravintoloissa syöminen oli minusta suunilleen Suomen hinnoissa (silloin noin satasella sai aterian) viini oli vähän edullisempaa (kaupoissa paljonkin, laatu tosin vaihtelevaa, eurolla saa vain litkua). julkinen liikenne ei kallista ja metrolla (ja RER) pääsee kaikkialle. toivottavasti vain nuo lakot loppuvat. shoppailussa rajat asettaa vain lompakko.
löysin netistä tämmöisen paikan, voipi olla ostelijan paratiisi (ja visalasku painajainen :-)
http://www.lavalleeoutletshoppingvillage.com
mukavaa matkaa, et varmasti pety (ja älä anna julkisen lakkojen pilata matkaasi)
Kiitos viestistäsi, ja kannustuksesta lakkojen suhteen. En anna lakkojen vaikuttaa ja lähden positiivisin mielin.
Toivon myös hyvää matkaa sinulle ja aurinkoista kesää.
Oon ollut Pariisissa töissä kaks kesää, eli yht 6kk ja sitten tehnyt muutaman viikon reissun. Paikka on aivan taivaallinen!
Viimeisimmältä Pariisin reissulta palailin tuossa toukokuun lopussa. Piti tehdä viikon reissu, vaan venyi 10 päivään.. Ah, nuo ihanat lakkoilijat! No ei hätää, siinä kaupungissa ei ainakaan nähtävät lopu.
Mikäli olet menossa kirpparille, etkä taida kieltä - ei hätää! Elekieli ja paperilappu auttavat. Myyjät kirjoittelevat tinkimishintoja joko lapulle tai laskimiin. Näin minäkin pärjäsin ihan ekalla reissulla!
Jokiristeilylle kannattaa mennä, esim. ilta-aikaan valaistu Pariisi on todella kaunis. Muistaakseni "Batobus" -niminen firma myy päivälippuja jokiristeilylle hintaan 9 € ja sillä saa koko päivän reissata edes takas Seineä pitkin. Eli voit vaikkapa hypätä Eiffeliltä kyydistä ja käydä tornia katsomassa ja sen jälkeen taas jatkaa seuraavalla laivalla.. Pysäkkejä on muistaakseni 8 mm. Eiffel, Louvre, Musee d'Orsay jne..
Vietä oikein ihana ja ikimuistoinen matka Pariisissa!! Oon jo hiukan kade, tekis jo mieli lähteä uudelleen:)