Moro
Mielessä olisi matka jonnekin muualle kuin Suomeen joulu-tammikuussa. Pitäisi viettää loput pitämättömästä 2 viikon kesälomasta. Olisikohan kellään ajatuksia minne voisi suunnata? Omia tavoitteita matkalle olisi ainakin lämpö aurinko meri. Saisi olla menoa ja meininkiäkin ;)
Minne mennä jouluna, jos ei taho Thaikkuihin
8
1177
Vastaukset
- ehdotus
Jos ei Kanaria kiinnosta, niin suosittelen Egyptiä. Vietimme Hurghadassa viime joulun ja uuden vuoden tasokkaasa hotellissa, jossa oli all inclusive ja oli todella mukava loma. (Hispanian kautta.) Vaikka Egyptiä paljon parjataankin, niin jokaisen se pitäisi kokea itse ja sitten päättää oma kantansa. Meille tuollainen helppo "oleiluloma" keskellä työvuotta antoi mukavan breikin. Suosittelen! Ja onhan Egyptisä muitakin kohteita esim. Domina Travel illa kattava tarjonta.
- on paljon
Esim.Kanaria,Madeira,Dubai,Egypti,Marokko,Florida,Mexico,Thaimaa.......
- ...
silloin siellä on keskikesä, aurinkoista ja kuivaa.
- ........
Valkoista korallihiekkaa, palmuja, musiikkia, tequilaa ja olutta niistä pitäville, hyvä ruoka.
Se korviahuumaava musiikki tuli naapureille tutuksi 2 vkon matkalla, sama meininki näytti meksikon pojilla olevan myös Tall Ships Race -pysähdyksen aikana Kotkan satamassa.- Jarmoparmo
Thaimaata suosittelen. Lento suht pitkä, mutta aurinkoa ja lämpöä riittää varmasti. Menoa ja rauhallisuutta löytyy sen mukaan mitä itse haluaa. Esim. Phuketista löytyy kumpaakin yhdistettynä ja lyhyillä etäisyyksillä. Sieltä voit myöskin tehdä vaikka minkälaisia retkiä, tarjontaa nimittäin riittää. Hinnatkin Etelä-Euroopan ja Kanarian kohteisiin verrattuna huokeat. Pari viikkoa varsin sopiva aika.
- ook.
Jarmoparmo kirjoitti:
Thaimaata suosittelen. Lento suht pitkä, mutta aurinkoa ja lämpöä riittää varmasti. Menoa ja rauhallisuutta löytyy sen mukaan mitä itse haluaa. Esim. Phuketista löytyy kumpaakin yhdistettynä ja lyhyillä etäisyyksillä. Sieltä voit myöskin tehdä vaikka minkälaisia retkiä, tarjontaa nimittäin riittää. Hinnatkin Etelä-Euroopan ja Kanarian kohteisiin verrattuna huokeat. Pari viikkoa varsin sopiva aika.
Itse olen jouluna menossa Malesiaan. Samantyylinen kuin Thaimaa, mutta ei ole turistirysä ja paikka jossa "kaikki käyvät".
- jullery
siinä on vaihtoehtoja kotimaassa Joulun viettoon.
me ainakin löydettiin sieltä.
julle - Domppaan vain
Jos pitkä matka ei ole este, niin Meksiko tai Dominikaaninen voisivat olla ihan hyviä vaihtoehtoja Thaimaalle.
Niistä löytyy all inclusive -hotelleja, joten vaikka hinta aluksi näyttää kalliimmalta, niin lopullinen loman kustannus ei välttämättä sitä ole. All inclusive:en kun kuuluu ruuat ja juomat. Erityisesti veden ostoon saattaa kulua yllättävän suuria summia lämpöisessä lomakohteessa.
En tosin suosittele all inclusive -hotellia henkilölle, jolla on alkoholiongelma. Noihin juomiin kuuluu yleensä myös paikalliset alkoholijuomat joten omat rajansa on hyvä tietää jo ennen matkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1134304- 1503689
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah883435Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1291730
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta371568Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141211Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140