no on jo kumma kun media sanoo edellisenä päivänä että 15 vuotta nousukautta on ja toisena päivänä jo rommaa toisella kanavalla.huhhuh mitä stooria tulee tuutintäydeltä,luulenpa että paras uskoa vain omiin aisteihin eikä"mediapaskaan"
mitä uskoa?
laidasta laitaan
7733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
myymättömiä asuntoja on tuhansia, hinnat tulee tippuu 20-30% lähimmän vuodenaikana, tallinassa on jo tultu paniikkiin. kertoi eilinen tv2.
Just hyvä verrokki. Tallinna jossa hinnat liki 10 kertaistui 13 vuodessa vs. suomi.
Tallinnassa on asunnoista pyydetty 2000-3000€/m2 mikä on kova hinta sikäläisillä palkoilla. Se vastaisi sitä, että keskiverto tuulari ostaisi parhaan kämpän Kaskisaaresta tahi Eiranrannasta.
PK seudulla on muuten alle kuukauden tuotantoa vastaava määrä myymättömiä uusia asuntoja. Siitä on vielä matkaa paniikkiin saati rommaukseen.
velkapotti on nyt noin 110 mrd EUROA.
V. 1991 samainen potti oli myös 110 mrd,
mutta "vain" MARKKAA.
Varmaan medioissakin on töissä molempaa sorttia ihmisiä:
Asunnonomistajat pelkäävät kämppiensä arvon alenemista ja suosivat yltiöpositiivisia arvioita.
Asuntoa havittelevat toivovat hintojen rommausta, että heidän palkoillaan olisi uudestaan mahkuja "sille ihanalle alueelle" mihin vuosia sitten meinattiin muuttaa, mutta enää ei olisi varaa.
Itse uskon että hinnat nousee niin kauan kunnes maan talous kääntyy selkeään laskuun tai keinottelijat luovat piikin joka romahtaa 90-luvun vaihteen tapaan.
http://www.arvopaperi.fi/extra/esitykset/arvoasuntopv_07052007/harri_isoviita.pdf
kun ekat asunnot on myyty, on piikki valmis (jos siis menee pyyntihintaan).
kuitenkin enimmäkseen velkaisia.
Romahtaa