Varainsiirtovero

Kohta rakentava??

Sattuuko joku tietämään varainsiirtoverosta tällaisen tiedon: mikäli ostan tontin ja rakennan siihen talopaketista itselleni pirtin, joudunko maksamaan tontista tahi tuosta talosta varainsiirtoveron? (Olen siis ensiasunnon ostaja...)

7

7292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kinne

      Jos ole ensiasunnon ostaja, ei tarvitse maksaa varainsiirtoveroa (olethan alle 40-v). Jos sulla on puoliso, voisi kannattaa ostaa tontti jommankumman nimiin. Jos joskus vielä ostatte kiinteistön, niin senkun ostaa taas toisen nimiin niin ei taaskaan tarvi maksaa veroa!

    • ei mene

      mutta rakennustarvikkeista et saa mitään veroetuja. Pitäisi ostaa käytetty tai uusi valmis talo ja tontti.

    • ensiasunnon

      ostaja.
      Sinä olet rakennuttaja ( tai rakentaja).
      Jos rakennat omilla rahoillasi talon, ei siitä mitään veroa mene.
      ( tietty tarvikkeiden ostossa normaalit ALVit)
      Mutta , jos ostat valmiin asunnon ensiasunnon ostajana ja olet yli 40v, maksat varainsiirtoveroa.

    • veroaalio

      Varainsiirtovero maksetaan kiinteistön kauppahinnasta. Tonttikaupassa siis vain tontin hinnasta. Eli sen päälle rakennettavan talon hinnasta sitä ei enää mene. Tämä on muuten yksi asia mikä tulee ottaa huomioon kun vertaa rakentamisen ja valmiina ostetun kiinteistömuotoisen talon kustannuksia. 300 ke:n talossa rakentaja säästää 12 ke.

      Mutta alle 40 v. ensiasunnon ostaja ei siis maksa sitä veroa edes tuon tontin osalta. Ja kuten joku neuvoikin, että jos on mahdollista että ehditte vielä ostaa toisenkin ensiasunnon perheeseen, niin kannattaa "säästää" toinen (nuorempi) puoliso tältä kaupalta.

      Ohjeet kannattaa kysyä verotoimistosta, mutta luulen, että jos nuorempi puolisko omistaa max 49 %, niin hän on edelleen validi ostamaan varainsiirtoverottoman ensiasunnon alle 40 vuotiaana.

      • -T-

        Aiempi kirjoittaja oli hyvin jäljillä varainsiirtoverosta ensiasunnon ostajan kohdalla.

        Tässä tuoretta faktaa (rakensimme juuri, rouvalle asunto oli ensiasunto):

        Tontin (=kiinteistön) kauppahetkellä varainsiirtoveroa joutuu maksamaan sen 4 % kauppahinnasta. Kun tontille on rakennettu asuinkiinteistö ja siihen tehty käyttöönottotarkastus ja muutettu asumaan, tontti (kiinteistö) katsotaan verottajan toimesta ensiasunnoksi. Tämän jälkeen VOIT ANOA varainsiirtoveron palautusta. Liitteitä verottajalle tehtävään hakemukseen sai kasailla melkoisen nipun.

        Ja tämä siis tuoretta faktaa, muutimme uuteen taloomme noin 3 kk sitten. Sen jälkeen olemme anoneet varainsiirtoveron palautuksen ja sen myös puolisoni osalta siis saaneet.


      • noin se menee
        -T- kirjoitti:

        Aiempi kirjoittaja oli hyvin jäljillä varainsiirtoverosta ensiasunnon ostajan kohdalla.

        Tässä tuoretta faktaa (rakensimme juuri, rouvalle asunto oli ensiasunto):

        Tontin (=kiinteistön) kauppahetkellä varainsiirtoveroa joutuu maksamaan sen 4 % kauppahinnasta. Kun tontille on rakennettu asuinkiinteistö ja siihen tehty käyttöönottotarkastus ja muutettu asumaan, tontti (kiinteistö) katsotaan verottajan toimesta ensiasunnoksi. Tämän jälkeen VOIT ANOA varainsiirtoveron palautusta. Liitteitä verottajalle tehtävään hakemukseen sai kasailla melkoisen nipun.

        Ja tämä siis tuoretta faktaa, muutimme uuteen taloomme noin 3 kk sitten. Sen jälkeen olemme anoneet varainsiirtoveron palautuksen ja sen myös puolisoni osalta siis saaneet.

        Eli todellakin maksat sen veron kun ostat tontin, mutta voit hakea sitä takaisin kunhan tönö on valmis.


      • Tietoa

        Voitte jakaa omistuksen vaikkapa 49/51-suhteessa, jotta vain toisen ensiasunnon ostaja-status menee. Tästä ei välttämättä ole suurta hyötyä, sillä tällä järjestelyllä saatte luonnollisesti takaisin vain 51% varainsiirtoverosta.

        Toisaalta jos tiedätte, että ostatte seuraavaksi huomattavasti kalliimman kiinteistön ennen puolison 40-vuotispäiviä, voi järjestely kannattaakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe