munasolut ??? ROSKIIN aikanaan.....???
Eikö se ole sama kuin abortti????
Eikö se ole sama kuin abortti????
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattasko googlettaa sana abortti!?!
Ja eiköhän ole jokaisen oma asia mitä omille alkioilleen tekee.
Itse ainakin harkitsisin lahjoitusta, joko lapsettomille tai tutkimukseen, mutta helppo ei varmasti ole mikään päätös.
mielest se on melkein sama eettinen ongelma kuin abortti. Siis ei se ole sama kuin abortti, mut kuitenkin.En pystyis heittään yhtään ylimääräistä roskiin, siis antaa lupaa siihen.En kyllä antais lupaa mihkään kokeiluihinkaan,et niillä ruvettais leikkiin ja testaileen jotain. Jollekin lahjottamista voisin harkita, mut sekin on jotenkin outoa.
Mulla ei tulis muuta kysymykseen kun pakastaa ylimääräiset seuraavaa käyttöä varten. Tai sitten yksinkertaisesti vaan niin, että munasoluja ei kypsytetä ja punkteerata niin mahdottoman paljon, jotta niitä ylimääräisiä ei vaan sitten jäisi.
Et voi mitenkään tietää etukäteen kuinka monta solua tarvitset. Ei siinä punktion aikana päätetä että otampa osan. Itsellä punktioitiin yli 10 solua, joista viljelyssä selvisi vain yksi, joka siis siirrettiin. Yhtä hyvin olisi voinut kaikki 10 olla hyviä ja silloin olisi saanut pakastimeenkin osan.
Älä siis kuvittele, että lääkärit vain osan sieltä poimii. Kyllä kaikki otetaan, tai sitten on turha hoitoihin lähteäkään.
Meidän klinikalla otetaan kyllä ainakin asiakkaiden toive huomioon. Jos mulle kasvaa vaikka 30 follia, niin mikään pakko niitä kaikkia hedelmöittää ole.
Sitä paitsi, mitä vähemmän munasoluja, sitä parempia ne on laadultansa ja mitä todennäköisemmin selviävätkin siirtoon asti.
Vai asiakkaiden toive .. haloo. Naisen kroppa reagoi lääkkeisiin eri tavalla jokaisella hoitokerralla. Lääkäri ei voi päättää etukäteen, että laitetaanpa sellainen annostus, että tällä kertaa kypsyy 3 munasolua. Niitä kypsyy sen verran kuin kypsyy. Aina osa kypsyneistä on sellaisia, etteivät ne hedelmöity, harvoin kaikki hedelmöittyneet jatkavat jakautumista jne. Eli kun IVF-hoitoon lähdetään, kyllä siinä aina tähdätään kypsyttämään useampi kuin yksi munasolu. Tietenkään ehdoin tahdoin ei lähdetä hakemaan 30 munasolua, koska kuten sanoit, mitä vähemmän munasoluja, sitä parempia ne usein ovat laadultansa.
Mutta minkä ihmeen logiigan näet siinä, että jos sinulle sattuu kypsymään 30 munasolua, et haluaisi, että kaikkia punktoidaan tai hedelmöitetään? Hormonistimulaatio on sen verran rankka (ja kallis) hoito, että kyllä siinä kannattaa sitten käyttää kaikki munasolut, mitä saadaan. Kyllä se on yhteiskunnan varojen tuhlaamista, jos sinä haluat, että vain 2 niistä 30 saadusta hedelmöitetään. Sitä paitsi et voi tietää etukäteen, montako alkionsiirtoa sinulle täytyy tehdä, ennen kuin raskaus saadaan alulle saati että se jatkuisi siihen asti, että saat lapsen syliisi. Tottakai on järkevämpää käyttää kaikki "materiaali" minkä saat yhdellä hoitokerralla, kuin lähteä koko rumbaan uudestaan ja uudestaan ja käyttää joka kerta vain pieni osa saaduista munasoluista.
Nämä hoidot nyt eivät vain mene niin, että hedelmöität 2 munasolua ja varmasti sen seurauksena syntyisi lapsi. Todella harvalla tärppää eka tuoresiirto.
pystyis ottaa sitä riskiä, että niitä ylimääräisiä alkioita jää mahdoton määrä.En pystyis elää sen asian kanssa, jos vaikka tärppäiskin siitä yhdestä kerrasta ja se tieto, että niitä ylimääräisiä alkioita jäikin 20 kpl.Nää on jokaisen henkilökohtaisia asioita.Eihän sitä ikinä voi tietää onnistuuko heti ekalla kerralla, vai tarvitaanko monta siirtoa. Silloin on tietty hyvä jos on niitä ylimääräisiä pakkasessa. Mutta kuten sanoin, sitä riskiä en voi ottaa, koska tiedän etten pystyis elää sen tiedon kanssa, että meillä on pakkasessa 20 vauvanalkua odottamassa, koska roskiin niitä en pystyis heittämään.
Ihanteellinen määrä ois varmaan jos niitä munasoluja otettais vaikka joku 10 kpl, niin on pienemmät riskit, että niitä ylimääräsiä jäis.
Eihän siihen hedelmöitykseen tarvita kuin yksi hyvä munasolu ja siittiö. En nyt tarkoittanut,että
haluisin että 30 munasolusta hedelmöitetään vaan 2.En Se 10 kpl ois varmaan aika realistinen määrä.
Tää on mun henkilökohtainen näkemys, ja kulutan sitten mieluummin vaikka enemmän rahaa ja kärsin pari ylimääräistä hoitoa, kuin että kärsin koko loppuelämäni sen tiedon kanssa, että mitä teinkään niille ylimääräisille. En nyt arvostele kenenkään toisten näkemystä. Jokainen tietää itte parhaiten, mitä tekee. Eikä ole mitään yhtä oikeata tapaa toimia.Nää on vaikeita asioita,kun ei voi ennalta tietää.
Itselläni on pakkasessa 8 alkiota, toivon voivani saada niistä vielä yhden vauvan, mutta loput tuhotaan tai menee tutkimuksiin. Tästä tulee varmaan paljon ilkeämielisiä kommentteja minulle, mutta itse olen ratkaissut asian näin kohdallani. En pysty luovuttamaan niitä kenellekään muulle, sillä en kerta kaikkiaan pystyisi elämään ajatellen että minulla on oma lapsi jossakin, omien lasteni täysi sisarus. Kaipaisin ja etsisin häntä koko elämäni. Minulle ne alkiot siellä pakkasessa eivät ole vauvoja, vain alkioita joista voi tulla vauvoja. Ja eräs hoitaja sanoi kerran että hedelmöityneitä munasoluja tuhoutuu ihmisen elimistössäkin luonnostaan paljon.
Me olemme kaikki erilaisia ja ajattelemme omalla tavallamme, ymmärrän kyllä monet allaolevat kommentit, joissa toivottiin hedelmöitettävän vain tietty määrä munasoluja. Mutta minulta ei ainakaan kysytty montakos minä haluan:)