Ajattelin ensi keväänä hommata BMW K 1200 LT:n. Sen verran olen jo iällä että mikään kyykkypyöräily ei kiinnosta. Onko pyörä sopiva rauhalliseen matka-ajoon ja mahtuuko isoperseinen rouvani kyytiin?
Joo voin kyllä suositella LT:tä ja ei sitä tarvitse olla vielä "harmaakarhu" ajellakseen Bemarilla. Itse ainakin olen t o d e l l a tyytyväinen hankintaan. Ainut pyörä joka istuu itselleni mittasuhteiltaan täydellisesti.182cm/105kg
0Äänestä
L T
Kyllä siihen kyytiin mahtuu vaikka olis jo hieman hampurilainenkin tarttunut hanuriin! Hyvä matkajuhta pitkille, siis todella pitkille matkoille kelissä kuin kelissä! Jotkut puhuvat aina että FJR/XX yms. ovat matkapyöriä, mutta eihän se niin ole kun halutaan nauttia matkanteosta. Pitkillä matkoilla täydessä lastissa sekä kevään ja syksyn kylmissä keleissä ei em. keskosilla matkaan kanata lähteä tai ainakaan et nauti siitä kuten LT:llä tai GW:llä. Mutta totta on myös se että ei näitäkään pidä millekkän jalustalle nostaa! Tietyissä tilanteissa ja olosuhteissa todella hankalia ajaa ja käsitellä ja pientä vikaakin tuntuu olevan molemmissa!
0Äänestä
laratar1
Joo kuskilla pitää olla pitkät jalat ja rouvalla saa olla takataskut aika leveällä
0Äänestä
takatasku >18cm<
laratar! Mä olen 180cm, jalkani ihan sopusuhtaiset muuhun kehoon verrattuna, emäntä 160cm/65kg ja ajelemme siitä huolimatta LT:llä. Nou hätä - LT on mainio peli.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Juu takapenkillä ON tilaa ja PARAS satula mitä voi matkustajana kaivata !
Kysäse tuolta
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin/palsta/ikonboard.cgi?s=1c100f3ed913010554ebfa3013967e41;act=SF;f=20
Joo voin kyllä suositella LT:tä ja ei sitä tarvitse olla vielä "harmaakarhu" ajellakseen Bemarilla. Itse ainakin olen t o d e l l a tyytyväinen hankintaan. Ainut pyörä joka istuu itselleni mittasuhteiltaan täydellisesti.182cm/105kg
Kyllä siihen kyytiin mahtuu vaikka olis jo hieman hampurilainenkin tarttunut hanuriin!
Hyvä matkajuhta pitkille, siis todella pitkille matkoille kelissä kuin kelissä! Jotkut puhuvat aina että FJR/XX yms. ovat matkapyöriä, mutta eihän se niin ole kun halutaan nauttia matkanteosta. Pitkillä matkoilla täydessä lastissa sekä kevään ja syksyn kylmissä keleissä ei em. keskosilla matkaan kanata lähteä tai ainakaan et nauti siitä kuten LT:llä tai GW:llä. Mutta totta on myös se että ei näitäkään pidä millekkän jalustalle nostaa! Tietyissä tilanteissa ja olosuhteissa todella hankalia ajaa ja käsitellä ja pientä vikaakin tuntuu olevan molemmissa!
Joo kuskilla pitää olla pitkät jalat ja rouvalla saa olla takataskut aika leveällä
laratar! Mä olen 180cm, jalkani ihan sopusuhtaiset muuhun kehoon verrattuna, emäntä 160cm/65kg ja ajelemme siitä huolimatta LT:llä.
Nou hätä - LT on mainio peli.
moi, osaisko joku kertoa kun apuvirralla laitoin -04 LT käyntiin, ajovalot nyt hukassa,, myös kaukovalot ?
Omassani on paljon sähkövikoja en enään ostaisi LT:tä harmia ollut joka kesälle eikä ihan halpaakaan, vaihtopyöräni arvon verran menny remonteihin
Miten on paras tapa purkaa BMW k1200 lt katteet vm 08
Paras väline on leka. Vasara vähän kevyt kun pleksi joustaa niin pirusti.
Paras väline on leka. Vasara vähän kevyt kun pleksi joustaa niin pirusti. Mopolla se kyllä sitten näyttää, mutta sitähän se kyllä oikeastaan onkin
Rouva tarvii sivuvaunun. Sen verran on kapia ja lyhyt satula että häviää rouvan persvakoon ja itse joudut istumaan tankin päällä.