Maltalle mielisi, mutta en tiedä siitä paljon muuta kuin että se on Välimerellä ja kaunis, kiinnostava saari. Millaiset hotellit, esim Aurinkomatkojen Bayview, onko OK? Tietääkkö kukaan? Ja hintataso, syömisessä jne?
eeva-mamma
MALTA mielessämme
1
1231
Vastaukset
- matkailijat
Ensiksi hotellista. Päähotelli on aivan rantakadun varrella. Se on siisti ja hyvin hoidetun oloinen. Huoneistot taas sijaitsevat kauempana päähotellista, ainakin kahdessa eri rakennuksessa. Itse olimme todennäköisesti kauimpana sijaitsevassa (katu oli Triq Morini) ja se sijaitsi paikallisten asukkaiden keskellä. Huoneisto oli siisti ja ok mutta naapurien yölliset "toiminnot" ja ovien paukuttelut kuuluivat kyllä selvästi, jopa häiritsevinä. Tämä johtui ehkä talon rakenteista ja toki niistä naapureista.
Ruokailun hintataso oli samaa tasoa kuin Suomessa, osin halvempaakin (mm. McDonalds ja KFC (Kentucy Fried Chicken) ehkä perheeltä pari euroa halvempi kuin täällä). Mutta paikallisissa ravintoloissa, varsinkin hotellien lähellä hintataso on korkeampi (esim. hotellin yhteydessä oleva intialainen ja kiinalainen ravintola ovat huomattavasti kalliimpia) eli kannattaa siis vilkaista menua ennen ruokailupäätöstä.
Maltalainen ruoka sinänsä taas on "mielenkiintoinen" tapaus. Ruoka saattaa olla mautonta, rasvaista ja samalla maustamatonta suomalaiseen makuun. Eli Malta ei ole samanlainen "ruokakohde" kuin esim. Kreeta. Mutta löysimme kyllä yhden mukavan pienen ravintolan, Il-Merrillin. Se sijaitsee muutaman korttelin päässä päähotellista, St Juliansiin päin, rantakadulta ylöspäin nousevan tien varrella. Voin suositella. Ystävällinen palvelu ja mukava isäntä.
Malta ja Gozo (Gozo-kannattaa ehdottomasti käydä) ovat mukavan pieniä saaria. Bussilla pääsee halvalla (aikuiselta 20 paikallista centtiä/reissu, eli noin 50 "suomalaista" centtiä). Nähtävää ja historiaa riittää: linnoituksia, ritarien haarniskoja ym. Huom! Ja kuvata ei kannata jos se on kohteessa kielletty. Näimme tapauksen kun mies otti salamalla kuvan ja alle 10 sekunnissa kaksi vartijaa veivät miehen pois! Paikka ei ole myöskään mikään rantalomakohde mutta se kai onkin jo tiedossa.
Lokakuussa sinne vaan alkaa talvi tulla eli pari viikkoa sitten, kun olimme siellä, oli jo sadekuuroja ja tuulista. Toki lämmintä oli jotain 25 astetta ja shortseilla pärjäsi. Ehkä kevät ja kesä ovat parasta Malta-aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694801KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1883745- 1823395
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?763175Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502899- 251984
- 241921
- 1791724
- 301676
- 431385