MALTA mielessämme

eevajajussi

Maltalle mielisi, mutta en tiedä siitä paljon muuta kuin että se on Välimerellä ja kaunis, kiinnostava saari. Millaiset hotellit, esim Aurinkomatkojen Bayview, onko OK? Tietääkkö kukaan? Ja hintataso, syömisessä jne?
eeva-mamma

1

1259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailijat

      Ensiksi hotellista. Päähotelli on aivan rantakadun varrella. Se on siisti ja hyvin hoidetun oloinen. Huoneistot taas sijaitsevat kauempana päähotellista, ainakin kahdessa eri rakennuksessa. Itse olimme todennäköisesti kauimpana sijaitsevassa (katu oli Triq Morini) ja se sijaitsi paikallisten asukkaiden keskellä. Huoneisto oli siisti ja ok mutta naapurien yölliset "toiminnot" ja ovien paukuttelut kuuluivat kyllä selvästi, jopa häiritsevinä. Tämä johtui ehkä talon rakenteista ja toki niistä naapureista.

      Ruokailun hintataso oli samaa tasoa kuin Suomessa, osin halvempaakin (mm. McDonalds ja KFC (Kentucy Fried Chicken) ehkä perheeltä pari euroa halvempi kuin täällä). Mutta paikallisissa ravintoloissa, varsinkin hotellien lähellä hintataso on korkeampi (esim. hotellin yhteydessä oleva intialainen ja kiinalainen ravintola ovat huomattavasti kalliimpia) eli kannattaa siis vilkaista menua ennen ruokailupäätöstä.

      Maltalainen ruoka sinänsä taas on "mielenkiintoinen" tapaus. Ruoka saattaa olla mautonta, rasvaista ja samalla maustamatonta suomalaiseen makuun. Eli Malta ei ole samanlainen "ruokakohde" kuin esim. Kreeta. Mutta löysimme kyllä yhden mukavan pienen ravintolan, Il-Merrillin. Se sijaitsee muutaman korttelin päässä päähotellista, St Juliansiin päin, rantakadulta ylöspäin nousevan tien varrella. Voin suositella. Ystävällinen palvelu ja mukava isäntä.

      Malta ja Gozo (Gozo-kannattaa ehdottomasti käydä) ovat mukavan pieniä saaria. Bussilla pääsee halvalla (aikuiselta 20 paikallista centtiä/reissu, eli noin 50 "suomalaista" centtiä). Nähtävää ja historiaa riittää: linnoituksia, ritarien haarniskoja ym. Huom! Ja kuvata ei kannata jos se on kohteessa kielletty. Näimme tapauksen kun mies otti salamalla kuvan ja alle 10 sekunnissa kaksi vartijaa veivät miehen pois! Paikka ei ole myöskään mikään rantalomakohde mutta se kai onkin jo tiedossa.

      Lokakuussa sinne vaan alkaa talvi tulla eli pari viikkoa sitten, kun olimme siellä, oli jo sadekuuroja ja tuulista. Toki lämmintä oli jotain 25 astetta ja shortseilla pärjäsi. Ehkä kevät ja kesä ovat parasta Malta-aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe