Protu leiristä kokemuksia? ^^

Heavyfork

Niin, elikkäs olisko kenelläkään jakaa jotain "kokemuksia" kyseisestä leiristä? Vähän että mitä siellä tehdään ynnämuuta mukavaa 8D
Ja että pärjääkö siellä sellainen vähemmänkin sosiaalinen persoona Ö___Ö''
Kauhistuin kun jostain kattoin että olivat pelanneet siellä aliasta, eikä edes ryhmissä 8'DD
Mutta juu. Jos joku viittisi kertoilla vähän? ^__^

8

2984

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..................

      Ei ole omaa kokemusta, mutta ainakaan rippileirille ei kannata mennä, koska ainakin meidän leirillä valehdeltiin päin naamaa.

      • Mun riparilla

        oli erittäin hienoa porukkaa ja loistavia keskusteluja kaikesta maan ja taivaan väliltä. Työntekijät todella osaisivat kuunnella nuoria ja luoda hyvän ilmapiiriin. Siis suosittelen lämpimästi riparia!


      • ......................
        Mun riparilla kirjoitti:

        oli erittäin hienoa porukkaa ja loistavia keskusteluja kaikesta maan ja taivaan väliltä. Työntekijät todella osaisivat kuunnella nuoria ja luoda hyvän ilmapiiriin. Siis suosittelen lämpimästi riparia!

        Aivopesua varten onkin järkevää luoda hyvä ilmapiiri. Pakottamalla ei kukaan valheita niele, mutta porkkanaa tarjoamalla se voi onnistua.


    • eräs appari

      No, kävin Protun pari vuotta sitten. En kokenut 15-vuotiaana itseäni kovinkaan sosiaaliseksi, vaan ennemminkin ujoksi, mutta nautin leiristäni suunnattomasti. Kaikki ne keskustelut, leikit, yhteishenki... Olin aivan myyty silloin, ja vielä muutamilla leireillä sen jälkeen työskenneltyänikin se taika puree vieläkin :).

      Protulla seitsemän tiimiläistä (kaksi ohjaajaa ja viisi apuohjaajaa) on tarkkaan suunnitellut järjestön valmiita päiväteemoja apunaan käyttäen leiriviikon ohjelman - päivät ovat melkoisen tarkkaan ohjelmoituja, eli ei siinä kukaan syrjään jää, jos vaan yhtään itselläkin on yritystä. Ainoa, mitä leirillä täytyykin olla, on kiinnostus ja into olla mukana - jonkin sortin leikkimieli. Sitä tiimiläiset eivät tietenkään kenellekään voi tyhjästä luoda, mutta jos sitä on, niin suurella todennäköisyydellä nautit Protu-leiristä.

      Protun päiväteemat ovat Tutustuminen, Erilaisuus ja Syrjintä, Päihteet ja riippuvuudet, Yhteiskunta ja vaikuttaminen, Tulevaisuus, Maailmankuvat ja -katsomukset sekä Kokoaminen. Näiden lisäksi on vielä loppujuhlapäivä. Päiväteemojen lisäksi leireillä on sivuteemoja, kuten Ihmissuhteet ja seksuaalisuus sekä Ympäristö.

      Näitä teemoja käsitellään isojen ja pienten ryhmäkeskustelujen, leikkien, näytelmien, simulaatioiden, "polkujen", ryhmätöiden, janojen jne. kautta.

      Pelejä leireillä harvemmin pelataan ohjelmoidusti, mutta toki leiriläiset saattavat taukojen aikana keksiä pelatakin jotain... Eihän mihinkään ohjelmaankaan tarvitse osallistua, jos ei halua, eikä tietenkään leiriläistenkään itse keksimään ohjelmaankaan tarvitse mennä mukaan...

      Tiimiläiset on koulutettu tehtäväänsä ja he pyrkivät kyllä ottamaan huomioon erilaiset persoonallisuudet. Protulla apuohjaajana ollessanikin olen havainnut, kuinka niin ujot tai hijaiset kuin puheliaat tai itsevarmat ihmiset ovat leiristä nauttineet. Suosittelen :)

      • Heavyfork

        Wuaa. Kiitoksia pääni valaisusta taskulampulla. ^__^'


      • Anonyymi

        Wow noni päätin just et meen protuun kiitos👍


    • minäpäss

      Oma Protu oli Uudessakaupungissa Krista-laivalla.. En ajatellut sen kummemmin sen huonoja puolia ilmoittautuessani. Kannattaa olla todella kiinnostunut merestä ynnä muusta vastaavasta, jos sinne lähtee.. Vessassa käymisen kanssa ongelmia, sillä laivan vessaa käytettiin vain hätätilanteessa.. Eikä aina edes silloin. (Kuulostaapas kamalalta :D)
      Muuten leiri oli mukava, vaikka laivalla tilan puute ahdisti kovasti. Kunhan on oikea asenne, kaikki menee hyvin.

    • ProtuAlly

      Mun protuleiri loppui juuri ja se viikko oli elämäni parasviikko! Kun olimme menossa leiripaikalla mua vähän pelotti et siitä leirist ei tuu mitään kun oon nii ujo ja hiljane, mutta jo parissa päivässä kaikista tuli tosi läheisiä ja ei halunnu enää lähtee pois! Protulla sain olla omaitseni ilman että joku kommentoisi tai haukkuisi! Keskustelut oli myös mukavia kun sai sanoa oman mielipiteensä, samoin salainn ystävä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      122
      3714
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2423
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2068
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1021
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      939
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      881
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      835
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      830
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      42
      744
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      95
      740
    Aihe