Voiko asunto-osakeyhtiö jollakin tavalla "pakottaa" asukkaan laatoittamaan uudelleen kosteiden tilojen laatat, jos laattoja on irti lattiasta. Lisäksi lattiasta puuttuu kosteuseristykset. Yhtiö on noin 15v vanha. Pelottaa millainen aikapommi näissä piilee. Käsittääkseni jos kosteusvahinko löytyy, niin kaikki osakkaat joutuvat maksumiehiksi ja se ei mielestäni ole oikein, koska osaan asunnoista ovat asukkaat omalla kustannuksellaan uusineet laatoitukset ja lisänneet vesieristykset.
Laattoja irti
kuka vastaa ?
2356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voi jos olet itse aiheuttanut vahingon,muuten taloyhtiö on vastuussa vesieristeestä,se on fakta homma koska itselläni oli saman kaltainen asia mutta matto oli irti suihkun lattiasta ja taloyhtiö kieltäyty korjaamasta,otin yhteyttä skv lakimieheen ja se lähetti dokumenttia taloyhtiölle ja vähän ajan kuluttua oli uusi lattia.
Kysyin että voiko taloyhtiö jollain päätöksellä pakottaa asukasta uusimaan laatoituksen. Ongelmahan on se, että vesieristyksen kulut kuuluvat asunto-osakeyhtiölle, mutta laatoitus ja työ asukkaalle. Eli jos asukas kieltäytyy maksamasta omaa osuuttaan kuluista, niin voiko osakeyhtiö mitään muuta kuin nostaa kädet pystyyn ja odottaa aikapommin laukeamista ?