Minulla on ihana sisäkissa löytöeläinkodista ja kyselisin teiltä mitä virikkeitä sisäkissalleni voisin vielä keksiä?
Tällä hetkellä leikitän kissaani useamman kerran joka päivä (kissani leikkii vain jos sitä leikitetään). Sen lisäksi kisullani on kunnon raapimapuu, josta roikkuu hiiri ja pallo, leikkihiiriä ja leikkipalloja, namipallo (se mistä kissa voi yrittää tonkia kissankarkkeja), pari myrkytöntä kasvia (kissani rakastaa kasvien katselua ja nuuhkuttelua), useassa eri paikassa makuualustoja, pieni pesäkolo pöydän päällä (kissan lempipaikkoja)...
Mitä muuta voisin vielä keksiä kissalleni?
Miten kissan saisi opetettua tuolle namipallolle? Kissani ei tajua sen päälle yhtään mitään.
Tällä hetkellä leikitän kissaani useamman kerran joka päivä (kissani leikkii vain jos sitä leikitetään). Sen lisäksi kisullani on kunnon raapimapuu, josta roikkuu hiiri ja pallo, leikkihiiriä ja leikkipalloja, namipallo (se mistä kissa voi yrittää tonkia kissankarkkeja), pari myrkytöntä kasvia (kissani rakastaa kasvien katselua ja nuuhkuttelua), useassa eri paikassa makuualustoja, pieni pesäkolo pöydän päällä (kissan lempipaikkoja)...
Mitä muuta voisin vielä keksiä kissalleni?
Miten kissan saisi opetettua tuolle namipallolle? Kissani ei tajua sen päälle yhtään mitään.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Namipallokin on jonkun liikeidea, jota tietenkin kissa oppii käyttämään, täysin tarpeeton kissalle. Se on lähinnä sinulle hauska väline, kun saat seurata sitä. Ei kissat syö myrkyllisiä kasveja luonnossakaan. Miksi sitten kotona? Useita makuupaikkoja? Miksi? Onko itselläsikin useita nukkumapaikkoja. Kyllä kissa ottaa päivänokoset missä mielii. sängyssä, sohvalla ,tuolissa ja jopa joskus omassa kopassaankin.
Pitipä nyt taas jonkun päästä pätemään ja olemaan eri mieltä asioista.
Tiedoksesi vain, kissa kyllä syö myrkyllisiäkin kasveja, juuri paikallislehdessä oli varoittava juttu yhdestä kissasta joka oli syönyt myrkyllistä liljahuonekasvia ja kuollut pieneen haukkaisuun koska kasvi on yltiömyrkyllinen.
Kissa vaihtaa mielellään makuupaikkaa jos yksi paikka tulee liian lämpimäksi. Toisinaan kissalla on liian kylmä, toisinaan liian kuuma, sen vuoksi se vaihtelee paikkaa ja on ihan hyvä jos nukkumapaikkoja on enemmän kuin yksi, ja kaiken lisäksi kissan OMIA nukkumapaikkoja missä se saa olla rauhassa ja hiljaisuudesa. Kaikki kissat ei jaksa nukkua olkkarin sohvalla telkun melussa. Kaikkia kissoja ei päästetä sänkyyn nukkumaan. Toiset kissat tykkää nukkua lattialla, toiset korkealla, joten ihan hyvä kokeilla eri vaihtoehtoja mistä kissa eniten pitäisi.
Miksi kissa ei tarvitsisi virikkeitä ylenmäärin? Kissa tarvitsee virikkeitä juuri niin paljon kuin mitä se itse jaksaa leikkiä. Sitten kun kissa väsyy ja kyllästyy, niin se ei leiki. Ihmisillä on väärä mielikuva kun sanotaan että kissa nukkuu suurimman osan ajastaan eikä sille tarvi keksiä tekemistä. Päinvastoin, kissa nauttii kun saa leikkiä niin kauan että väsähtää.
Aloittajalle sanoisin, että paras mahdollinen virike kissalle on toinen kissa, eli lajitoverin seura. Mitään sen veroista ei ihminen koskaan pysty tarjoamaan. Mutta jos se on mahdoton toteuttaa, niin aika hyvin olet kyllä jo pyrkinyt kissaasi viihdyttämään. Vielä kun kissalla olisi mahdollisuus kiivetä korkealle ja olisi kiipeilytelineitä tms hyllyjä missä voisi tarkkailla ylempää isäntäväen puuhia, ja ikkuna minkä ääressä istua katsomassa maailman menoa, verkotettu/lasitettu parveke kenties jne.
mieluusti lajitoverin kissalleni, mutta kissani ei voi sietää toisia kissoja. OIKEASTI. Enkä usko, että tottuisi, ei missään nimessä. Kissani on totaalinen sinkkukissa.
Reaktio toisen kissan nähdessä ei ole mukavaa katseltavaa.
Oletko ajatellut kissa-agilityä? Sitä voi harrastaa ihan kotosalla.
Toisekseen ehdotan, että annat kissallesi ihan tavallisia esineitä tutkittavaksi. Esimerkiksi pahvilaatikot ovat kissojen mielestä yleensä ihania. Niillä voi leikkiä ja niissä voi nukkua. Kaikenkokoiset käyvät. Niistä voi myös askarrella kissalle oman mökin, josta kurkistella ulos.
Kissat pitävät yleensä eniten arkisista asioista ja ihmisten mielestä tylsännäköisistä leluista. Kuten äskeinen sanoi, pahvilaatikot on kissoille yleensä aina mieluisia. Voit leikata isoon pahvilaatikkoon ovia ja ikkunoita, teipata yhteen pahvilaatikkoja, tehdä kerrostalon niistä ja leikittää kissaa jollain huiskulla tai oksalla laatikossa.. Vain mielikuvitus on rajana. Mistä tahansa paperista ja teipistä voi tehdä kissalle pieniä tolloja jahdattavaksi. Ja ulkoa kannattaa aina tuoda kissoille oksia, kuivia lehtiä tai käpyjä, niistä ainakin meillä on kaikki kissat tykänneet. Kaikesta "luonnollisesta". Meillä yksi mieluisa lelu on kissoille tarkoitetut kuivatut pikkukalat. Niitä kissat ei meillä yleensä syö, vaan leikkivät niillä ja jemmaavat niitä joka paikkaan. Niissä on tuoksua ja maustetta, mutta eivät toki ala haisemaan jos niitä jää johonkin sohvan alle kun ovat kuivattuja.
Onneksi olkoon kisullesi, se on saanut ihanan ihmiskaverin ja onneksi olkoon sinulle olet saanut ystävän joka rakastaa sinua. Hyvää yhteiselämää teille. Wiljami, Leda ja Manteli kisut, sekä niiden kaveri.
...tuossahan oli jo aika paljon kaikenlaista. Mutta kuten tuolla jo joku sanoi että paras virike kissalle on toinen kissa, niin meilläkin kissat pitää toisilleen seuraa ja niillä on omasta takaa leikkikaveri :) Meillä on katossa koukku nyrkkeilysäkille ja me laitettiin siitä koukusta roikkumaan narua ja se on todella jännä kissojen mielestä :D Myös jääkaapin ovessa on narunpätkä roikkumassa. Kissat pystyy repimään riemua todella pienistä asioista, joku paperinpalakin on aivan ihana lelu..:D Tokihan niillä on raapimispuu ja oikein kissanlelujakin, mutta jostain syystä nuo on niiden lemppareita.
Näin meillä.
Olen samaa mieltä muiden kanssa siitä että paras mahdollinen virike on kissakaveri. Meillä on kaksi kissaa ja kyllä se huomaa miten kovasti ne nauttivat toistensa seurasta.
Mutta jos se on mahdotonta, niin kyllä kissa ainoanakin kissana voi olla täysin onnellinen. Oletkin jo keksinyt mukavaa viihdykettä paljon.
Kuten muutkin, olen kissojen tultua taloon huomannut että kaikki arkiset tavarat saavat aivan uuden merkityksen. Meillä ei esim. enää taitella yhtään pahvilaatikkoa keräykseen ilman että niitä on ensin pidetty jonkin aikaa lojumassa lattialla. Kissat rakastavat niitä, menevät sisään ja ulos. Myös paperikassit saavat suuren suosion kun ne jättää lattialle kumolleen niin että kassin suu on auki. Niistä lähtee kiva rapina.
Meillä on uusin leluhankinta laserosoitin, joka on ollut todellinen menestys. Tämä ostettiin nettikaupasta joka myy eläintavaroita, eli pitäisi olla turvallisempi kissalle kuin tavallinen ihmisten käyttöön tarkoitettu laserosoitin. No tietysti tämänkin kanssa pitää varoa ettei osoita kissaa lähellekään silmiä, eikä osoita heijastaviin pintoihin.
Mutta esim. seinälle näytettynä tuo osoittimen pieni punainen piste saa kissat aivan villeiksi. Sitä jaksataan jahdata vaikka miten kauan, ja kissoista varsinkin toinen osaa jo joka ilta pyytää että häntä leikitettäisiin - menee sängylle seisomaan, katsoo sitä seinää johon punainen piste yleensä ilmestyy, ja naukuu kovaäänisesti. :-)