kolesteroli ja alkoholi

zpam

Mitä yhteyksiä näillä on?

8

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ruumiinavauksissa todettu olevan harvinaisen alhaisia kolesteroliarvoja.

      • kelpaakin syyksi

        juopotella - ei ainakaan kuole kolestrolin aiheuttamaan sydäninfarkttiin eikä aivohalvaukseen ;=)


      • Iso Jehu
        kelpaakin syyksi kirjoitti:

        juopotella - ei ainakaan kuole kolestrolin aiheuttamaan sydäninfarkttiin eikä aivohalvaukseen ;=)

        110% varmuudella jokainen kuolee.Enemmin tai myöhemmin. Onpa hauskempi elämä,kun joskus ottaa kunnon lärvärit.Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!


      • näkökulma
        Iso Jehu kirjoitti:

        110% varmuudella jokainen kuolee.Enemmin tai myöhemmin. Onpa hauskempi elämä,kun joskus ottaa kunnon lärvärit.Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

        Minäkin olen ottanut silloin tällöin kunnon lärvit mutta ne ovat kyllä ruvenneet jäämään kun se hauskuus mikä niissä lärveissä piilee on pysynyt minulta aina piilossa. Vaikka kuinka olen koettanut miettiä en ole sitä keksinyt.

        No, säästyypähän nekin rahat sitten johonkin turhuuteen. Pitää vain koettaa pitää hauskaa selvin päin.


    • Vanamo Linnea

      Ainakin alkoholinkäyttö vaikuttaa triglyseridiarvoihin. Tämäkin on tietysti yksilöllistä, mutta yleistäen voi sanoa, että mitä enemmän ryyppäät, sitä todennäköisemmin triglyseridilukemasi on korkea.

      Se määrä alkoholia, jonka on joissakin tutkimuksissa todettu olevan sydämelle eduksi, on tosi pieni, korkeintaan annos päivässä. Sydänterveyteen vaikuttavat tietysti monet muutkin asiat kuin kolesteroli tai alkoholinkäyttö, eniten perimä.

    • liuotin

      Kolesteroli on rasvaa ja alkoholi rasvaliuotin eli alkoholi liuottaa kolesterolia mikä on hyvä asia. Huono asia taas on se että alkoholi liuottaa elimistöstä rasvaa myös sieltä mistä sitä ei missää nimessä saisi liuottaa, vaikkapa hermojen ympäriltä. Tällöin tapahtuu sama asia kuin että sähköjohtojen päältä poistetaan eriste, eli oikosulku.

      Alkoholilla kun ei ole älliä eikä se osaa ajatella mitä saa ja mitä ei saa tehdä. Tästä syystä sitä oikein paljon juovilla ei myöskään ole älliä eivätkä hekään osaa ajatella.

    • ....
      • AgenttiOranssi

        Tuntuu kuitenkin siltä, että alkoholin (vähäisiä) hyviä puolia korostetaan usein liiaksikin. Miksi näin on? Ehkä siksi, että lasillinen punaviiniä kuulostaa monen mielestä niin paljon mukavammalta tavalta huolehtia terveydestään kuin vaikkapa tunnin pyörälenkki. Liikuntahan tuo saman vaikutuksen, mutta lisäksi tukun muita terveysvaikutuksia, joten pitäisin sitä kyllä aivan ylivertaisena tapana huolehtia terveydestä.

        Erityisen huvittavaa tuo alkoholin terveysvaikutusten korostaminen on ylipainoisen, ikiliikkumattoman tupakoitsijan suusta kuultuna - sellaisenkin "terveysintoilijan" olen tavannut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10471
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      135
      8727
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6047
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4208
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4195
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3139
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      62
      2922
    Aihe