E-pillereiden aloitus

Niin se vaan kiinnostais ku noita pillereitä pitäis ottaa joka päivä samaan aikaan (siis oon alottamassa ihan ekaa kertaa pillereiden syönnin)...mutta jos menkat alkaaki vasta myöhään illalla ja ottaa sillon pillerin, mutta jos ei halua tulevaisuudessa ottaa pilleriä vasta joskus illalla niin heikkeneekö pillereiden teho jos ottaa seuraavana päivänä pillerin eri aikaan?
42192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä voi heiketä

Äänestä
  • Eli se pilleri pitäis sitte joka päivä ottaa joskus myöhään illalla vasta jos sen sillon on ottanu ekan kerran...

    Äänestä

Pillerit pitää aloittaa mielellään silloin kun kuukautisetkin alkavat. Ei kuitenkaan heti tarvitse rynnätä pilleriä ottamaan kun huomaa vuodon alkaneen. Kannattaa kuitenkin suht pian (muutamien tuntien sisällä) aloittaa pillerit.

Ottamisajankohtaa voi muuttaa tauon jälkeen. Jos aloitat pillerit illalla ja haluat siirtää ottoajan vaikkapa aamuksi, niin aloitat taukoviikon jälkeen pillerit aikaisemmin, 8. päivän aamuna. Jos taas haluat fiksata ottamisen aamusta iltaan, niin on kannattaa aloittaa pillerit tauon jälkeen 7. päivän iltana, jotta pilleri ei myöhästy 12 tuntia.

Varmimman tiedon tietysti saat soittamalla terveydenhoitajalle tai kysymällä apteekista. Siitä kun ei ainakaan itsellä ole täysin varmaa tietoa, kuinka pian menkkojen alun jälkeen pilleri on otettava, jotta voidaan puhua vielä vuodon/kierron 1. päivästä. Onko pilleri otettava 24 tunnin sisällä vuodon alusta vai miten. Itse ottaisin pillerin kutakuinkin heti vuodon alettua tai ainakin mahdollisimman pian ja fiksaisin pillerin oton omaan aikatauluun sopivimmaksi sitten taukoviikon jälkeen.

Äänestä
  • pitkin viikkoa otat aina tuntia tai kahta aikaisempaa tuon pillerin, niin sitten se siirtyy suurinpiirtein aamupäivään.

    Toisaalta, jos otat pillerin vaikkapa kymmeneltä illalla, niin viiteen aamulla on vain 7 tuntia kun varoaika on 12 tuntia (pillerin teho on varma vielä 12 tuntia pillerinottoajan jälkeen).

    Mutta varmuuden vuoksi vedä yksi liuska nyt iltaottona ja taukoviikon jälkeen siirry aamuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


--p-- kirjoitti:

Niin se vaan kiinnostais ku noita pillereitä pitäis ottaa joka päivä samaan aikaan (siis oon alottamassa ihan ekaa kertaa pillereiden syönnin)...mutta jos menkat alkaaki vasta myöhään illalla ja ottaa sillon pillerin, mutta jos ei halua tulevaisuudessa ottaa pilleriä vasta joskus illalla niin heikkeneekö pillereiden teho jos ottaa seuraavana päivänä pillerin eri aikaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu