Minua on tässä askarruttanut eräs asia. Eli myymälävarkaudet tai -näpistykset, miksi nyt sitten luokitellaankin.
Kuinka ihmiset yleensä varastaa ja mitää yleisimmin varastetaan? Nuoret näin varmasti tekevät ueimmin tymyyttään, mutta on kai seassa näitä kleptomaanejakin, jotka muista syistä varastelee.
Kuinka he varastavat? Ja miten henkilökunta/vartijat saavat tästä tietää?
Tuntuu tyhmältä, että jotkut jäävät kiinni yhdestä suklaapötkön näpistämisestä, mutta muutaman satasen tuotteet saadaan jollain ihme konstilla ulos kaupasta.. Ovatko ihmiset niin tyhmiä, että luulevat pääsevänsä kuin koira veräjästä?
Ja On myös mietityttänyt sovituskopissa lähes alasti kekkuloidessa, että näkyykö kameroista peilien kautta sinne? Mahtaa olla vartijoilla mukavaa...
Kuinka ihmiset yleensä varastaa ja mitää yleisimmin varastetaan? Nuoret näin varmasti tekevät ueimmin tymyyttään, mutta on kai seassa näitä kleptomaanejakin, jotka muista syistä varastelee.
Kuinka he varastavat? Ja miten henkilökunta/vartijat saavat tästä tietää?
Tuntuu tyhmältä, että jotkut jäävät kiinni yhdestä suklaapötkön näpistämisestä, mutta muutaman satasen tuotteet saadaan jollain ihme konstilla ulos kaupasta.. Ovatko ihmiset niin tyhmiä, että luulevat pääsevänsä kuin koira veräjästä?
Ja On myös mietityttänyt sovituskopissa lähes alasti kekkuloidessa, että näkyykö kameroista peilien kautta sinne? Mahtaa olla vartijoilla mukavaa...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nuoret pöllivät karkkeja, tytöt/nuoret naiset meikkejä ja vaatteita. Pojat/nuoret ja vanhemmatkin miehet vievät olutta (usein yrittävät hihaan tai takin sisälle, reppuun kätkeä). Joskus taitaa olla ihan hetken mielijohteesta, sitten jos on viitseliäisyyttä mukaan otetaan sivuleikkurit joilla irrotetaan hälärit. Ongelmaiset (alkoholi, syrjäytyneisyys) vievät olutta ja elintarvikkeita. Oikeastaan, ihan mitä tahansa.
Kiinni jäädään vartijoiden haukansilmäisyyden vuoksi, varsinkin uusi näpistelijä pälyilee ja on muutenkin epäilyttävän näköinen (ei luonnollinen). Vartijat seuraavat tilannetta valvontakameroissa, ja ottavat jonkun hampin näköisen seurattavakseen.
Ovatko näpistelijät niin tyhmiä, että yrittävät sulloa tavaraa hihaansa/laukkuhinsa käytävillä tai jossain vaaterekin takana?? Luulisi heidän tietävän, että valvontakameroiden takaa saa hyvinkin zoomattua ja vartijat/ muu henkilökunta kyllä huomaa jos joku näin yrittää toimia..
Eräskin aika huvittava tapaus oli, että yksi nuori kävi ottamassa paikallisessa citymarketissa aina perjantain pohjat. Otti aina muutaman pullon juomaa ostoskorin ja meni sovituskoppiin juomaan. juotuaan pisti korkit kiinni ja palautti juomat muina miehinä takaisin hyllyyn, aivan kuin olisikin perunut ostospäätöksen. muutaman kerran näin tehtyään, alettiin ihmetellä miksi hyllyistä löytyy niin paljon tyhjiä pulloja.. noh valvontakameroiden kuvanauhoja katsellessa selvisi, kuka oli tekosen takana. Seuraavana perjantaina varas jäi kiinni itseteosta:)
Mutta kyllä, ovat juuri niin tyhmiä.
että sopiiko kyseinen kalja hänelle. Ja montako kaljaa sopii kerrallaan. Ei kehdannut käytävällä juoda ja meni koppiin. Huomasi sitten ettei sovi kun närästää liikaa.
Tuosta on muuten vähän vastaavanlainen tapaus. Joku oli keksinyt ottaa limsahyllystä tyhjiä limsa/kaljakoreja ja käydä tunkemassa ne pullonpalautuskoneeseen (koneethan olivat aikaisemmin yleensä myymälässä, eikä kassojen jälkeen kuten nyt). Oikeusistuin muistaakseni totesi, että mitään vahinkoa ei ollut tapahtunut, kun kaveri jäi kiinni ennen kuin oli ehtinyt vaihtaa saamansa pullokuitin rahaksi. Hän oli vain siirtänyt kaupan omaisuutta paikasta toiseen, mutta taloudellista hyötyä ei ollut saatu. Ei siis rikostakaan.
No, nykyisin nuo automaatit ovatkin sitten aika usein kassojen ulkopuolella. Mistäköhän johtuu...
Sovituskopeissa ei saa olla valvontakameroita, joten vartijoitten viihdyttämiseksi pitäisi juoksennella ilkosillaan enempi siellä myymälän puolella.
Eikö saa?
Yhes vaatekaupas on ainaki O______o
Ei saa ei, Rikoslain 6 §:ssa määritellään salakatselu seuraavasti; "Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa kotirauhan suojaamassa paikassa taikka käymälässä, pukeutumistilassa tai muussa vastaavassa paikassa oleskelevaa henkilöä taikka yleisöltä suljetussa 3 §:ssä tarkoitetussa rakennuksessa, huoneistossa tai aidatulla piha-alueella oleskelevaa henkilöä tämän yksityisyyttä loukaten"
Aika selvää.