Onnettomuuteni

.tia.

kuukausi sitten jouduin onnettomuuteen tullessan töistä, suojatiellä auto ajoi päälleni 80/h. Itse en muista asiasta mitään niin kun en mitään onnettomuudesta.

Minulle kävi tarpeeksi huonosti, jouduttiin leikkamaan lantiosta laitettiin metalli levy. Lääkäri meinasi että minua ei leikata koska olen lähes 18 vuotias ja "nuoruus voi parantaa minut." Niin ei kuitenkaan käynyt en maannut 6viikkoa sairaalassa.

leikkauksen jälkeen olin kolme päivää koomassa enkä tiennyt edes nimeäni kun heräsin.En muistanut edes ystäviäni jos perheeni ei olisi tullut ja tuonut minulle tarvittavia tavaroita sekä puhelimeni.

Pääsin viikossa pois sairaalasta koska pyysin.En olisi pystynyt olemaan sairaalassa enempää. Nyt kävelen keppeillä 2 kuukautta mutta tiedän että marraskuun loppu vaiheessa, lääkärit toteavat minun tarvitsevan vielä sauvoja sekä olemaan "puoli vammaisena."

Kaikkein vaikeinta onnettomuudessani oli se, meinasin kuolla olin todella lähellä sitä. Onnettomuuteni vaikuttaa minuun suuresti eikä monet pysty ymmärtämään sitä.

Aivot sekä pää minulla on vaurioittunut ei tietenkään näkyvästi vaan sisäisesti. Kun pääsin kotiin en muistanut kissojeni nimiä, en oikeastaan mitään.

Kiusallisinta tässä on kuitenki se että sisareni, perheeni kutsuvat minua vammaiseksi ja kohtelevat minua myös sillä tavalla.

Poikaystäväni kohtelee minua kuin voisi / pystyisi liikkumaan. kyllä minä kävelen keppeillä vain.

Ehkä hirveitä on se että on paikkoja jonne en voi mennä, on paikkoja jotka on tehty vain ihmisille eikä tämmöisille jotka ovat erillaisia. myös se on hirveää kun tutut läheiset ihmiset ajattelevat eri tavalla kuin ennen.

3

1551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on hyvin

      erilainen kuin sinun, mutta yhtymäkohtia löytyy. Luulin aidosti jääväni liikuntarajoitteiseksi. Nyt puoli vuotta myöhemmin huomaan, että rajoitteet ovat päässäni. En edelleenkään uskalla hypätä lentokoneesta, kuten en ennen vammautumistanikaan, mutta tiedän ettei se ole kropasta kiinni. Oma asenne ja se mitä pääkopasta löytyy ratkaisee.

      Eli tämän voi aasinsillan kautta liittää myös sinun tilanteeseesi...asenne ratkaisee. Älä haaveile ihmeparantumisesta, mutta ole realistinen! Voit vielä parantua täydellisesti fyysisistä vammoista. Asenne tekee paljon. Ja jos käy niin, että rajoitteita jää niin siinäkin asenne ratkaisee...teet parhaasi ja olet onnellinen siitä ettei käynyt huonommin.

      Muistinmenetys on hirveä asia. Itseltäni puuttuu vain vajaa puoli vuorokautta ja se oli vaikeata hyväksyä. Kun on kuitenkin ollut itse paikalla, niin ei ymmärrä kuinka ei muista. Aluksi hukassa oli enemmänkin (ei mitään sinuun verrattavaa), mutta ajan kanssa osa on tullut takaisin. MUistin laukaisi paikat joissa tuona päivänä kävin. Ja kukaan ei ymmärrä, kuten en voi ymmärtää sinun tilannettasi kun en ole siinä ollut.

      Perheesi kohtelee vammaisena...millälaillà? Auttavatko kaikessa? Huono vitsi jos kutsuvat vammaiseksi, mutta voivat tehdä sen kaikella rakkaudella. Ja heille voit varmasti sanoa, että nyt loppuu tuo vammaiseksi kutsuminen. Heille oli varmasti kova paikka tuo kolarisi ja pelästyivät. Nyt haluavat auttaa kaikin mahdollisin tavoin.

      Muista, että kävi kuinka kävi niin Elämä kantaa!

    • läheisiä

      Uskomatonta, että läheisesi kohtelevat sinua noin.Ei voi olla totta!Olen todella pahoillani sinun puolestasi.Koita kuitenkin jaksaa.Voi viedä tosi kauan toipua ja jos sinua kohdellaan noin, voi olla että toipuminen henkisesti vie lopun ikää.Voimia sinulle!

    • Minä vaan

      Hei,
      olen myös joutunut liikenneonnettomuuteen, mutta lievemmin. Olen ollut kuntoutuksessa pitkään joka tuonut helpotusta arkeen. Samalla tuskaa, sillä kuntoutuksessa tehdään kaikki mahdolliset testit ja kokeet.

      Sinun kannattaa hakeutua vielä kuntoutukseen, parhain paikka mielestäni on Käpylän kuntoutuskeskus Helsingissä. Paras ja huolehtivaisin henkilökunta ja mukavat ihmiset.
      Suosittelen lämpimästi.

      Toivottavasti olosi paranee mahdollisimman pian. Liikuntakykyyn kannattaa satsasta ja panostaa harjoituksilla. Käpylässäkin oli tapauksia, jotka olivat päässeet pyörätuolista pois pitkällä sinnikkyydellä.

      Onnea kuntoutukseen! Hae Käpylään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      6060
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4294
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      106
      2037
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1485
    5. 54
      1205
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1147
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      128
      1027
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      856
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      783
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      765
    Aihe