Olen kuullu väitettävän, että koira ei osaa ajatella eikä sillä ole tunteita. Kaikki on muka vaiston varaista toimintaa kuten yleensäkin eläimillä.
Mä ole sitä mieltä, että toi on puppua. Mulla on koira ja se ajattelee! Lisäksi sillä on tunteita. Muista eläimistä en tiedä kun eivät ole kyljessä kiinni niinkuin mun oma Repe.
Mitä mieltä olet?
Koiran ajattelu ja tunteet
3
424
Vastaukset
ja paljon epäselvää...
Koiralla on tunne-elämä, jossain määrin samankaltainen kuin ihmisellä, mutta on PALJON asioita, jotka ovat vastakkaisia.
Hyvä, tosi hyvä linkki tähän aiheeseen alla:
http://www.schutzhund.fi/article_pennusta_aikuiseksi_koiraksi_osa2.htm- paupauu
Virheen tekee siinä jos yrittää tulkita niitä ainoastaa ihmisen näkökulmasta.
Eräs kirja joka mielestäni KAIKKIEN koiranomistakien pitäisi ehdottomasti lukea: "Rauhittavat signaalit" kirjoittanut Turid Rugaas. Oppii puhumaan koiraa, toisinsanoen tajuaa mitä koira eleillään ja teoillaan viestittää. Ymmärtää sen tunteet ja ajatukset. Muutkin hänen kirjansa ovat loistavia. paupauu kirjoitti:
Virheen tekee siinä jos yrittää tulkita niitä ainoastaa ihmisen näkökulmasta.
Eräs kirja joka mielestäni KAIKKIEN koiranomistakien pitäisi ehdottomasti lukea: "Rauhittavat signaalit" kirjoittanut Turid Rugaas. Oppii puhumaan koiraa, toisinsanoen tajuaa mitä koira eleillään ja teoillaan viestittää. Ymmärtää sen tunteet ja ajatukset. Muutkin hänen kirjansa ovat loistavia.ja vettä lisää myllyyn, että aivan yhtä tärkeä pointti on koiran viettikäytös :)
Miksi koira tekee niin tai näin ja mikä on syy ja sen seuraus.
Google laulamaan vaan tiedonjanoiset :)
Ei ole helppoa tämä "koiran opiskelu" :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131063
- 1141052
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21775- 53720
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32663ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42618Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9492