Onko etävanhemmalla oikeutta vaikuttaa lapsen kroonisen sairauden hoitolinjaan, kun hoitoja ollaan vähentämässä. Lääketieteellisesti hoidon vähentäminen voi lisätä jonkin verran riskiä haittojen ilmenemiseen. Lääkärin kannalta asia on jossain määrin veteen piirretty viiva - asiasta ei ole ehdotonta totuutta, haittojen riski toki kasvaa. Mutta ne eivät välttämättä toteudu.
Vai voiko lähivanhempi yksin päättää että hoitolinja muutetaan " vapaamielisemmäksi", niin etteivät lääkäri ja etävänhempi ole asista lainkaan keskustelleet?
Kyseessä on ns "yhteishuolto", mitä se sitten käytännössä tarkoittaakaan.
Vai voiko lähivanhempi yksin päättää että hoitolinja muutetaan " vapaamielisemmäksi", niin etteivät lääkäri ja etävänhempi ole asista lainkaan keskustelleet?
Kyseessä on ns "yhteishuolto", mitä se sitten käytännössä tarkoittaakaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ne oikeudet ns. riippuvat, miten hyvissä väleissä olet lähivanhemman kanssa, siis käytännössä.
Lakiteknisesti taasen yhteishuoltajuudessa kummankin pitäisi olla "samalla viivalla", mutta . . . . . .
Vaikkapa lastenvalvojalta kunnastasi tai joltakin oikeusviranomaiselta niin saat kunnon vastauksen.
Ikävää että laki mahdollistaa edelleen lähivanhemman "diktatuurin" ja etän pompottelun. Jos lähi on mieleltään itsekäs tms. pystyy hän rangaistuksetta pitkään kiusaamaan etää :(
Ja tuollaisia lähejä on liikaa. Yhteishuolto on vaan kaunis paperi liian usein ja viranomaiset ovat melko aseettomia...
eli näinkin päin, ikävä kyllä.
""Ja tuollaisia lähejä on liikaa. Yhteishuolto on vaan kaunis paperi liian usein ja viranomaiset ovat melko aseettomia...""
Kirjoitit sinä, minun lukuisat kokemukset osoittavat, että vaihtamalla lähi sana etään, yhteishuolto muuttuu "laillistetuksi kiusaamiseksi", joka loppuu vasta lapsen tullessa täysi-ikään.
Tosin jäljet jäävät, traumatisoituminen on lopun ikää, sekä lapsilla että kiuasatuilla, ikävä kyllä.
Lisäksi olisi lyhytnäköistä olettaa, että se jäisi vain perheitten sisäiseksi kärsimykseksi, sillä se vaikutus on myös koko yhteisöön ja yhteiskuntaan ulottuva.
Mikrosta makroon...ja makrosta mikroon.
yritti estää ad/hd-lapsen hoidon kaikin tavoin, kun vielä oli yhteishuolto. Ei edes erityiskoulua olisi saanut aloittaa.
Lopulta lupa tuli suoraan koulutoimenjohtajalta päiväkodin, psykologin, äidin ja perheneuvolan yhteisellä pyynnöllä vasten isän tahtoa.
Yksinhuoltajuuskin tuli lopulta oikeudessa helpolla, koska isä vastusti yhä lapsen hoitoa kaikin tavoin. Että näin ihana etäisi meillä...
Mistäpä se adhd johtui???
Vaikuttivatko oheisen kaltaiset erittäin hyvän ja mallikelpoisen äidin toimet siihen mitenkään??
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4000000000000039&posting=22000000030054064
mistä lie johtuu. Olimme naimisissa 9 v, ex on lapseni isä. Olimme olleet naimisissa 5v kun lapsen diagnoosi tehtiin. Syytä ad/hd:hen en tiedä.
kyllä se ad/hd voi tulla myös normaalin, ns. terveen perheen lapselle. Meille ero tuli lopulta,koska isä ei antanut hoitaa lasta eikä suostunut tutkimuksiin ym. vaan meinasi, että kurittamalla se paranee.
Usein dg löytyy perheen geenikartastosta.
Yhteistyökyvyttömyys ja omaehtoisuus lapsen parhaan eväämiseksi on oire samasta neurologisesta kehityshäiriöstä.
Yhteishuoltajuus tarkoittaa juuri sitä, että mol huoltajilla on oikeus päättää lastaan koskevista asioista
eikö yht.huoto ole juuri sitä, että lasten vanhemmat yhdessä keskustelevat ja päättävät lasten asioista. Eikö molempien tulisi olla lääkärin juttusilla ja hoitolinja tulisi tietysti valita sen mukaan, mikä lapselle paras. Lääkärin mielipide tietysti tuollaisessa asiassa tärkeä.