Hieman yllättävä käänne on ollut tuo korkojen lasku. Saas nähä miten kauan kestää. Asuntovelkaisten ei kuitenkaan tarvinne pelätä korkeaksi kohoavia korkoja
Korkojen on lasku on yllättänyt
korot kohtuutasolla edelleen
4668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että pitkässä juoksussa asunnon ostaminen on kannattavaa. Niin kauan kun kun korot pysyy maltillisena, maksan vähemmän korkoa vastikkeita kuin maksaisin vuokraa.
Jos asuntojen arvo tilapäisesti tippuu, niin sitten tippuu. Edellisessä suuressa romahduksessa asuntojen hinnat kipusi alle 10v:ssa takaisin lähtötilanteeseen.
Vuokrien en ole koskaan kuullut laskevan, kyllä niissäkin on suunta ollut ylöspäin. Muutaman vuoden halpojen korkojen ansiosta olen reilusti plussan puolella, vaikka nyt myisin asunnon ja saisin siitä saman minkä maksoin. Eli muutaman vuoden kärsii olla korot kohollakin, jolloin vielä olen -0 tilanteessa (verrattuna siihen että rahani menisivät vuokran mukana taivaan tuuliin).
Laskeskelin tuossa, että vaikka tuli kuplahintaan ostettua kaksi vuotta sitten rivari PK-seudulta niin asunnon arvon nousu + säästetyt vuokrat tarkoittavat sitä, että voisi rommata yli 20% yhdessä yössä ja olisin +-0 tilanteessa.
Käytännössähän tuommoinen lasku vie aikaa, joten jos lasketaan 2 vuotta rommaamiselle, niin pitäisi rommata liki 40%, joka taas on semmoinen rommaus, ettei tuommoista ole näköpiirissä.
Onneksi ostin. Tosin päätökseen vaikutti aika pitkälti se, että kuukausierät lainassa on pienemmät kuin vuokra vastaavassa. (Juu ei ole 60v ikilaina).
Sama täällä. Maksan Helsingin keskustan asunnosta noin 200 euroa vähemmän korkoja ja yhtiövastiketta kuin maksaisin vuokraa ja nythän ne väittää, että vuokrat olisiva nousussa ja korot joko laskussa tai pysyy ainakin pysyisi samalla tasolla. Aika rauhallisin mielin saa asunnonomistaja olla. Tietysti jos istuu yksin jossain uudella asuinalueella missä puolet kämpistä on myymättä niin saattaa hieman kylmiä.
Onneksi olkoon tarkoitushakuisesta laskelmasta, ja siitä että olet saanut ostettua asunnon halvalla.
Oma tilanteeni kantakaupungissa on se että pelkkä korko ja yhtiävastike olisi nykyisen (yksityisen vuokra-asunnon) vuokran suuruinen, puhumattakaan vielä päälle tulevasta lainan lyhennyksestä. Ei oikein olisi varaa näillä keskivertotuloilla lähes kaksinkertaistaa asumiskuluja. ;)