Koiranluut

Okkim

Onko kukaan vaihtanut itse kallistuksenvakaajan koiranluita? Kysessä olisi GS-04. Ei liene paha homma, paitsi että vaimennin varmaankin vänkää kovasti, jos vain toisen renkaan nostaa ilmaan. Onnistuuko helposti jos koko etupään nostaa pukeille? Kolina alkoi muuten kuulumaan melko tasan 50 tkm kohdalla, joten kulutustavaraa taitavat olla.

4

1416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihdettu on

      Kannattee vaihtaa itse. Rengas veke, vähän tukea alatukivarren alle, mutterit auki ja koiranluu pois. Meni tällaiselta tumpelolta aikaa puoli tuntia ja taisi motonetista maksaa 16e. Ei paha (ja olivat niin pskana että toinen nivel hajosi irtiottaessa..)

      • ???

        Tarviiko säätää ohjauskulmia näiden vaihodn jälkeen?


      • Okkim
        ??? kirjoitti:

        Tarviiko säätää ohjauskulmia näiden vaihodn jälkeen?

        Joo - ei ollut mikään paha rasti. Nostin koko etupään ilmaan, jolloin vakaaja oli jännityksetön. Sen verran tuli tehtyä ylimääräistä työtä, että vaikka kolina tuntui kuuluvan oikealta, niin vasemmaltahan se oli mennyt väljäksi. Eikä vaihto tosiaankaan vaikuta pyöränkulmiin mitään. Osa maksoi 27 eur paikallisessa varaosaliikkeessä. Hommassa tarvitsee 16 mm kiintoavaimen sekä muistaakseni 6 mm kuusiokoloavaimen. 6-koloavain käy pulttien päähän ja se estää läpipyörimisen kun mutterit avataan. Eipä löytynyt pakista juuri tuota 16 mm kiintoa, mutta jakoavaimellakin homma hoitui. 16mm hylsyä ei voi käyttää koska se estää 6-koloavaimen käytön ja pultti pyörii läpi.


      • itse en ainakaan säädättänyt
        ??? kirjoitti:

        Tarviiko säätää ohjauskulmia näiden vaihodn jälkeen?

        Kun noita ei saa kuin yhdellä tavalla paikoilleen ja olivat mitoiltaan alkuperäisen malliset, niin en ainakaan itse käynyt säädättämässä kulmia..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8192
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5171
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5168
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3813
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe