Saavuin eilen Hua Hinistä. Ilmat ihan kivat ,vaikka välillä iltapäiväkuuroja tulikin. Paikka oli itsessän pettymys. Kamala turistirysä. Kun pahimpaan aikaan Marmariksessa. Osta halpa paita suomi poika. Onneksi vuokrattiin auto ja katseltiin seutuja paikallisten näkökulmasta. Viikko Bangkokissa oli loistava. Siitä kaupungista pidän. Tämä on vain minun mielipiteeni enkä halua pilata kenenkään fiilistä ennen matkaa Hua hiniin.Toisia se ei ehkä häiritse. Mutta minä enhalua matkustaa 10 tuntia koneella kuunnellakseni tällaista.Työtäänhän hekin vain tekevät ja ymmärrän sen täysin.
hua hin
never again
73331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olin useamman kuukauden thaissa ja hua hin oli mielestäni mukava. Riittävän kompakti kävellen tutustumiseen ja hyvät yömarkkinat (patpong).
Siellä oli ihania herkkuja myynnissä lähes ilmaiseksi eikä kojuista ostetuista syömigeistä koskaan tullut vatsavaivoja eli syö niin kuin paikalliset. Jos jotain Thaimaassa välttäisin on se PATTAYA!! Ihan kamala, ainakin naisen silmin.
En koe normaaliksi 65v. pappaa ja 16v. tyttöä.
Tai henkilöä jolla on viikset ja rinnat. Olimme mäkkärissä ehkä ainoa "normaali" pariskunta.
Suosittelen etelä thaita kaikissa muodoissa.
Ota todellakin huumorilla ko. räätälit, he haluavat vain seurustella sinun kanssasi ja ovat kovin kiinnostuneita mistä olet ja yrittävät puhua suomea. Jos tyrkyttäminen vaiva näytä MIKE &CO TAILOR korttia loppuu tyrkyttäminen. Toivottavasti et saanut tämän takia Huasta huonoa kuvaa. Ehkä otat joskus uusiksi ja nautit ihanista ihmisitä ja upeasta lomasta.
Hyvä kun et tule, toivon että useammatkin tekevät saman päätöksen.
Tosi on että teitä turisteja on aivan liikaa, ihan ihan totta. Ja sen seurauksena on että räätäreitä on pilvin pimein,intialaiset ja nepalit ottavat mitat ja thaikut onpelevat nälkäpalkalla. Semmosia ne Mike& co ovat.
ARVOISA Never again,
Et sitten ollut tutustunut Thaimaan lomapaikoista
ennakkotietoihin,joita on saatavissa todella paljon.
Sinulle olisi sopivampi paikka ollut lähistöllä
rauhallinen, aitoa elämää tarjoava Cha Am, mutta
myös uskallan arvella,että taisipa olla liian
tiukka pipo tullut matkaan. Syytä jättää kotiin
- ehkäpä myös viisainta pysyä itsekin - tuolla
asenteella ei matkustelu maksa vaivaa !
Kävin Cha Amissa ja vesiputouksilla ja kaikissa mahdollisissa paikoissa jota Hua Hinin ympäristö tarjoaa. Minulla ei todellakaan ole pipo tiukalla :) olen kyllä nähnyt maailmaa joka suunnalta. Lähinnä yllätyin kun olin saanut Hua Hinistä vähän eri käsityksen.Täytyy mennä ensi kerralla jonnekkin muuhun koheeseen. Kiinaan kuitenkin ennen sitä. Sori jos herätin negatiivisia tunteita.
Heh, heh, jos meinaat Kiinaan tulla, riippuu tietenkin paikasta mihin menet, niin kylla taallakin Suomea osataan ja tyrkytetaan feikkitavaraa ;-)
On tullut oltua molemmissa,meinaan Cha-am ja Hua Hin.(ja Bankok)
Kuka Idiootti kuvittelee lähtevänsä Kaukomaille löytääkseen jotekin eriskummallsta eksotiikkaa.Hua hin on kiva matkakohde,sopivan pieni kaupunki,mistä löytää mitä vaan,kun katselee ympärilleen.
Cha-am on pelkkä hotellialue,missä on paljon lapsiperiehitä ja eläkeläisiä,mutta so not,Hua Hin on euron päässä taksilla.
Mieluummin nähin paikkoihin,kun jonnekin Pattayan levottomaan humuun tai Bankokin savusumuun.