olen kaks vuotta saanut käydä palkalla puheterapiassa mut nyt työn antaja on ottanut kovan linjan poissaoloissa. Miten teillä muilla saatteko käydä? Itse kuulun pamiin ja mieheni on paperiliitossa ja saa myöskin käydä työajalla siellä
Vastaukset 6
- Itse järjestin
käynnit työajan ulkopuolella. Sitten puheterapia siirtyi päiväkotiin hoitopäivän ajaksi, mikä helpotti aikatauluttamista huomattavasti.
- akuuttikäynti lasketaan.
noi pitäs periaatteessa tehhä omalla ajalla. Siihen ei päde alle 10v tilapäinen hoitovapaakaan.
Siis pitää tehdä takasin! - kela
Aina käytiin vapaa-ajalla, mutta lapsi tarvitsi enemmän tukea, joten kela alkoi korvata. Kuntoutustukiraha. Alkoi, kun lapsi katsottiin hyötyvän puheopetuksesta ja niissä käynneistä koituvan haittaa vanhemmille.
Saamme siis Kelalta tukea menetetyistä työtunneista. - mapee
ei ainakana ole mahdollista käydä työajalla vaan työt järjestellään niin että päästään tai on palkatonta. Luulempa, että ei ole sopimuksessa moista etua vaan on työnantajasta kiinni ollut asia..
- Aineli
Yritin vaihtaa työvuorot niin, että voin viedä lapsen terapiaan (Lähinna muihin kuin puheterapiaan). Lapsella oli myös paljon kontrollikäyntejä poliklinikoilla, joten olihan siinä järjestämistä. Hukkaantunut työaika oli tehtävä takaisin - joskus harvoin sain palkatonta.
Ongelma oli lasten iltahoito kotona, jos äiti joutui tekemään ylimääräistä. Kela maksoi lapsesta keskimmäistä hoitotukea, koska hänellä oli monta sairautta. Ison selvityksen joutui aina tekemään kuluista ja hoidon tarpeesta, vaikka lausunnot sairaalastakin olivat mukana.
Työnantaja osasi kyllä hiillostaa ihan riittävästi - olisi pitänyt mm. tietää etukäteen, koska lapsi sairastuu ja tilata jo silloin kotiin kunnallinen kodinhoitaja (hoitajan sai varmimmin, jos oli käyttänyt sallitut 3 päivää ja koko lapsikatras kipeänä).
Puheterapia sujui sikäli mukavasti, että hänellä oli terapiatila päiväkodissa. - eipä...
Eipähän ainakaan hoitoalalla ole moiseen mahdollisuutta, kyllä kaikki pitää tehdä sisään tms.
Paperillahan kaikki onnistuu, saavat varmaan vielä tuplapalkankin kun raukat joutuvat sillälailla lähtemään kesken päivän ja niin tietysti matkakorvauksista puhumattakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4512016- 1571314
- 941193
- 761192
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1851082- 100793
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.56745- 47733
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674