paljonko keskimäärin tulee maksamaan kaikki tarvikkeet 25 m2 saunamökin rakentamiseen ( n. 6-7 " höylähirrestä ) ja paljonko karkeasti on työn osuus?
hirsikehikko
mamma
71873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
työn osuus on noin 100%.
kehikko on pystyssä noin 15 k€:llä. Sitten toinen mokoma loppuihin, .työn osuus kokonaiskustannuksista
ehkäpä noin 10 k€, riippuu paljonko maksat pimeenä tai teet itse.
vaihteluväli kokonaiskustannuksista on 5-10k€ riippuen mitä herkkuja laittaa.
Voihan se maksaa tuon verran, jos tukit uitetaan vaikka kiinasta suomeen. Tai sitten tekijöillä on tuntipalkkana tuommoinen 800 euroa/tunti.
No, pari on tullut rakennettua. Siis mökkejä,ei latoja. Kunnon hirsi maksaa, samoin herkut ( lämminvesi,suihkut,sähköt,lattialämmitykset,takat,kaapistot,panelit,kaakelit.... Saahan niitä tikuista tehtyjä k-raudan tekeleitä halvemmalla , mutta kyllä sitä hintaa kunnolliselle vaan tulee.
Tuntihinnat on kirvesmiehillä 10-12€/h tietysti sivukulut.
Sori, mä kuvittelin, että on kyse pelkästä kehikosta ilman muita heebeleitä. Maksaahan se, jos valmiiksi tehdään.
Sulla kun on noin paksu niin kyllä se maksaa.
Itse sain tarjouksen tupa sauna ph parvi eli noin 25m2. 95mm höylähirrestä
hinta (tontilla) 8100 eur ja kehikon pystytys 2800 eur (pystyttäjä vastaa kuluista, kuten nostot ym.)
Tää on musta kohtuullinen
Mä otin kelohirret Finntree nimisestä firmasta ja laatu oli hyvää. Rakensin itelleni isomman rantasaunan mutta hintaa en muista nytten paljonko tuli maksamaan.