ilmainen adobe photoshop?

kertokaa voiks ladata ilmasella mistä? siis jos edes voi, jonkun kokeiluversion siis vaikka

suomenkielinen olla pitää, koska veljeni on niin mäntti ettei osaa enkkuu. mulle kyl kävis enklantikii, mut siis veli on käyt.järj.valvoja niin
se vaan voi ladata :(
2212382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

www.adobe.fi

Tuolta löytyy kokeiluversiot Photoshopista ja Photoshop Elementsistä. Jälkimmäinen riittää varmasti sinulle ellet ole ammattilainen ja jos olet, ei Photoshopin monen sadan hinta säikytä.

Elements maksaa siinä 70-90 euroa.

Ilmaiseksi saat sen vain varastamalla, mutta jos ilmaiseksi on pakko saada, etsi GIMP, se on ilmainen.

Äänestä
  • Väitetään et toi GIMP ohjelma kävis Adoben Photoshopin korvaajana ja olis jopa parempi kun Photari. Mulla oli joskus koneella toi GIMP, musta se oli tosi hankala käyttöinen. En oppinut käyttämään. Nykyään käytän Photaria. Miksi GIMP on niin hankala käyttää ?

    Äänestä

  • Make. kirjoitti:

    Väitetään et toi GIMP ohjelma kävis Adoben Photoshopin korvaajana ja olis jopa parempi kun Photari. Mulla oli joskus koneella toi GIMP, musta se oli tosi hankala käyttöinen. En oppinut käyttämään. Nykyään käytän Photaria. Miksi GIMP on niin hankala käyttää ?

    Mikäs siinä niin hankalaa kun kaikki toiminnot ja työkalut ovat suurinpiirtein ihan samakaltaiset. Mulla on myös photoshop mutta olen mieltänyt Gimpin käyttöliittymän miellytävämmäksi. Jos haluaa photoshopin näköisen Gimpin niin Gimpshop on silloin vaihtoehto.

    Suurimalle osalle ihmisiä sekä Photoshop että GIMP ovat liian järeitä ja veikeakäyttöisiä. Valtaosa kun tekee vain ihan peruskuvanmuokkausta johon löytyy muita hyviä ja yksinkertaisempia ohjelmia.

    Äänestä

  • kröhöm kirjoitti:

    Mikäs siinä niin hankalaa kun kaikki toiminnot ja työkalut ovat suurinpiirtein ihan samakaltaiset. Mulla on myös photoshop mutta olen mieltänyt Gimpin käyttöliittymän miellytävämmäksi. Jos haluaa photoshopin näköisen Gimpin niin Gimpshop on silloin vaihtoehto.

    Suurimalle osalle ihmisiä sekä Photoshop että GIMP ovat liian järeitä ja veikeakäyttöisiä. Valtaosa kun tekee vain ihan peruskuvanmuokkausta johon löytyy muita hyviä ja yksinkertaisempia ohjelmia.

    Monelle riittää Googlen Picasa.
    Monet haukkuu Gimpiä monimutkaiseksi, mutta se johtuu vain siitä, että windows on mennyt selkäytimeen.
    Aikoinaan Openofficessa monet ei löytäneet tiedoston avauspainiketta!!!
    Koska se oli muutama sentti enemmän oikealla, kuin MS-officessa.
    Gimpissä saisi olla 32 bittinen värituki per kanava, kuten FilmGimpissä on.
    Photarissa se on 16.

    Äänestä


  • GIMP ON PAREMPI!

    Äänestä

  • Make. kirjoitti:

    Väitetään et toi GIMP ohjelma kävis Adoben Photoshopin korvaajana ja olis jopa parempi kun Photari. Mulla oli joskus koneella toi GIMP, musta se oli tosi hankala käyttöinen. En oppinut käyttämään. Nykyään käytän Photaria. Miksi GIMP on niin hankala käyttää ?

    Hankaluus on tavallisesti käyttäjässä.
    minulla oli aikoinaan Satr office ja naapurin kone oli rikki. Hän ei löytänyt edes tiedoston avauspainiketta, koska se oli pari senttiä eri paikassa, kuin Microsoftilla.

    Äänestä

adobe photoshop löytyy ilmaisena, tosin vaan enkun kielisenä. Kirjotat vaan googleen 'adobe photoshop' niin siellä pitäisi olla ihan suomenkielellä että 'Lataa tästä ilmaiseksi!'.

Äänestä

Itselläni on Gimp ja osaan hallita sitä täydellisesti. Olen tyytyväienn tähän ohjelmaan hyvinkin. =)
Muttaah tällasen paikan löysin, josta voi ladata Adobe Photoshop CS2:sen.
http://adobe-photoshop-cs2.finnish.toggle.com/

Äänestä
  • tuolta sivulta mitään, viruksia tulee että ihan ahistaa...

    Äänestä

Miten tuo Photoshopin kokeilu toiminto periaatteessa toimii? Poistuuko se myöhemmin vai onko se pakko ostaa? olen kyllä ajatellut ostavani sen myöhemmin jos se on hyvä, mutta en haluaisi ostaa mitään mistä en ole varma. :/ Ja on minulla gimpistä kokemusta, mutta haluan laadukkaamman ohjelman.

Äänestä
  • Se kokeilu toimii siten, että lataat sen kokeilun Adoben sivuilta, asennat sen ja käytät 30 päivää. Jos et osta, ohjelma ei enää toimi sen 30 pv jälkeen. Poista se koneesta turhana tai osta lisenssi.

    Äänestä

mul on fotoshop cs5 crack toimii hyvin poistin vaa ku en jaksa piirrellä paskaa ja en osaa sano jos haluut, voin upata mediafireen , ainiin, se olikin vanhassa muistissa rebuuttasin koneen =D , no laitan videon sulle http://www.youtube.com/watch?v=fpqKpgAlmYY

Äänestä

Onko toi Gimp turvallinen

Äänestä
  • On se, meillä koulussa oli se käytössä. :)

    Äänestä

Itse olen käyttänyt GIMPiä jo vuosia ja saan sillä aikaan sen mitä tarvitsen ihan hyvin! Toimisto-ohjelmana minulla on Microsoft office365 koska en saanut librellä mitään aikaan riitävän hyvin.

Joskus olen jutellut mainosyrittäjän kanssa, ettei photaris saa ostettua sadaksi vuodeksi kerralla, vaan se on kk maksullinen ja aivan jumalattoman hintainen Office365 verrattuna. Photarin hinta on 30-40€ välissä kk eikä sitä saa vuosimaksullisena niinkuin Officea! Officen kk maksu on yhdestä lisenssistä 70€ vuosi ja 8€ kk ja familyssa 99€ vuosi ja vajaa kymppi kk.

Kannattaa myös tajuta että onko järkeä ostaa kallis ohjelma jos sen tarve tai into siihen lopahtaa nopeasti!

Kirjoita ensin lista itsellesi mitä sillä Photoshopissa teet ja mieti tarvitsetko sitä omaksi tai onko se sittenkään maksun arvoinen! GIMP on vapaa myös yrityksille ilmaisekseksiseksiseksiseksi.

Joskus 30v sitten kun netti ei ollut yleinen oli tavallista ostaa tai ”lainata” levyt, mutta ei enää! Tuollainen pilvi lisenssi saa myös päivityksiä Ikuinen lisenssi ei!

Äänestä
  • Adoben ohjelmat vakoilee!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Adoben ohjelmat vakoilee!

    Kaikki ne vakoilee! Kone joka on verkossa on vakoilun alla koko ajan! Esim Microsoft on jättänyt takaoven Windowsiin ja Officen aivan tarkoituksella. Ohjelmissa on aina virheitä eikä niitä saa korjattua jos ei ole takaovea jossa ne löytyy ja saa korjattua!

    Turha vinkua vakoilusta mitään. Enemmän libre- ja open Officen on bugeja ja ne on kömpelöitä siinä missä niitä tarvitsee. Gimp on ihan hyvä! Gimpin kohdalla myös kone millä sitä käyttää merkitsee paljon!

    Äänestä

Jos kuvankäsittelyssä on sata erillaista asiaa niin kuinka montaa erillaista asiaa tavallinen ihminen tarvitsee ja kuinka usein.

Itse käytän Gimpiä satunnaisen epä äsäännöllisesti ja googlaan asioiymta joita en osaa ja opiskelen itse.

Mutta miksi maksaisin epäsäännöllisen säännöllisesti käyttämästäni ohjelmasta melkein 400€ vuodessa vain maksamisen ilosta koska saan sen GIMPissä ilmaiseksi.

Toisaalta tuo ilmainen toimisto-ohjelma libre on sellainen jonka haluan korvata maksullisella office365 koska siinä on se juttu miksi 70€ kannattaa laittaa toimivuuteen. 365 ohjelmia käytän säännöllisemmin kuin kuvankäsittelyä!

Äänestä

Ei selaista ole! Gimp on parempi!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SUOMENKIELINEN! kirjoitti:

kertokaa voiks ladata ilmasella mistä? siis jos edes voi, jonkun kokeiluversion siis vaikka

suomenkielinen olla pitää, koska veljeni on niin mäntti ettei osaa enkkuu. mulle kyl kävis enklantikii, mut siis veli on käyt.järj.valvoja niin
se vaan voi ladata :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu