Penang

...

Onko kenelläkään kokemuksia Penangin saaresta? Kaikenlaisia vinkkejä kaivataan!

5

2915

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrjokaarle

      Vaha siirtomaa keskus. Hiviä rantojakin.
      Tainnut suomalaisilta unohtua. Mutta Batu Ferrigin kauppiaat puhuvat vielä suomea kuin Kanarialla.

    • suosikkipaikka

      Penang oli hyvin suosittu reppureissaajien mekka viela joku vuosikymmen sitten. Nykyaankin Penang on hyvin lansimaistyylinen verrattuna muuhun Malesiaan.

      Ihmiset puhuvat hyvin englantia. Siella on hyva shoppailla, koska meininki on reilu. Thaimaassa ei ole missaan hintoja merkitty, mutta Malesiassa se on yleista. Kusetusta ei tapahdu oman kokemukseni mukaan lainkaan. Suosittelen esim Mydin-nimista tavarataloa ihan Georgetownin keskustassa.

      Georgetownissa on China-Town ja Little-India. Kannattaa tutustua molempiin ja intialaiskorttelissa kokee olevansa Intiassa. Vahan matkan paassa keskustasta on Penang Hill, jonne menee vuoristojuna. Sinne on hyva paeta kuumuutta joskus. Kannattaa menna mahdollismman aikaisin, koska muuten jono on pitka.

      Komtarissa on mukavia tavarataloja, joissa voi istua McDonaldsissa ja tehda edullisia ostoksia. Penang on tosi miellyttava saari. Vain hyvia kokemuksia joka kerta. Ikavinta on ne poikatytot ja huorat kaduilla. Joskus ovat kovin seurankipeita, mutta ehka ovat rauhoittuneet, kun viimeksi siella ollessani oli ratsia ja katu hiljeni.

      Georgetownista paasee hyvin bussilla hiekkarannoillekin. Itse en ole kaynyt ja olen kuullut, ettei ne ihan halpoja ole.

      Itse suosittelen kasvisravintoloita. Vakuutan, etta siella saat maailman parhainta kasvisruokaa. Kiinalaiset tekevat uskomatonta ruokaa tofusta ja kasviksista. On viisikymmenta paljua buffetissa, joista voi lautaselle mita haluaa, eika maksa paljon. Olen joskus kirjoittanut tanne osoitteen. Mutta siella on useampia. Kysymalla loydat.

      Toinen mita suosittelen, on intialaiset makeiset. On uskomatonta, miten hyvia makeisia saa pahkinoista, maidosta yms luonnon raaka-aineista ilman mitaan sailonta-aineita. Ei siis varjattya sokeria (kuten lansimaissa) vaan puhdasta ravintoa.

      Penang on mansikkapaikka.

      • Pisang Pinang

        Todella mukava paikka ja sieltä pääsee helposti käymään muuallakin.


    • phena

      Penangin saarihan on oikein mukava mesta. Jos olet liikkeellä hiukan kevyemmällä budjetilla niin sellanen gesthouse kun alis gh kannattaa laittaa mieleen. Batu ferrighin biitsillä.
      Georgetownissa kannattaa käydä juomassa parit oluet hong kong baarissa. Mahtava sotilas henkinen fiilistelypaikka.
      Jos olet shoppailija,georgetownista löytyy siihenkin apuja...
      Jos pidät intialaisesta/kiinalaista tai muusta paikallisruuasta niin sieltä löytyy vaikka mitä...
      ota vaikka polkupyörataksi ja surraa pitkin katuja pari tuntia....
      Otin taksin ja hissukseen kierrettiin koko saari. olisko 40 rm maksanu tunti ja muutama tunti siihen uppoo, riippuen toki siitä miten useessa paikassa käyt tutustumassa. Siellä nyt on vaikka mitä...perhospuistoo....kahvimyymälää..luonnonpuistoo ym.ym...ei muuta kun valkkaat itelles sopivat paikat!!!
      Ja jos olet rannalla viihtyjä niin penangi on siihenkin iha ok. Batu ferrighi on vähä ehkä menettäny entisaikojen tatsiaan mutta ainakin maaliskuussa siellä oli suht rauhallista?
      Sieltä voit vesijetit sun muut vempeleet sitte vuokrailla..?
      Kävin syömässä kerran "fantasy" nimisessä paikassa lähellä alis gh:ta ja sain siellä elämäni isoimman annoksen ruokaa ja maku oli toooodella hyvä? Kaakkois-aasiassa annokset on joskus suht pieniä, mutta täällä oli kyllä jotai ihan muuta..? hintakin oli malesian matkan kallein 32rm,mutta jäi mieleeen, kun menin sinne ja nälkä oli hirvee ja tuo satsi lyötiin eteen niin nammmmmm....tais olla kanaa ja cashew pähkinää.....! Kaveri tais innostua kun kerroin nimeni niin tarjoilija innostui aivan hulluna ja sanoi sen tarkoittavan malaijin kielellä onnea/rahaa....liekö se siksi tuonut mulle jonkun spesiaali annoksen,hehe?
      Vaan menkää itte testaan penangi,voin suositella!!!

      • ?!?...

        Milloin on paras aika matkustaa Penagin saarelle?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1031
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1020
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe