Leon

Mitä mieltä nimestä?
O ääntyisi hieman pidempänä...Itse pidän hirveästi Leo-nimestä, mutta se on myös eksäni nimi, joten ei käy. Mutta Leon-nimeen olen palavasti rakastunut!
3619
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No genetiivi tuosta lähinnä tulee mieleen ja sitten se Jean Renon tähdittämä leffa. Lausuminen tuottaa ongelmia Suomessa (tai kyllähän sitä oppii, mutta kaikille se pitää erikseen kertoa miten nimi lausutaan). Sinällään ihan kaunis nimi. Miksi exn nimi ei voi olla sama kuin (tulevan) lapsesi nimi? Tuskin hänen mukaansa olet lasta kuitenkaan nimeämässä. Mitä väliä siis?

Äänestä
  • Itsellä tuli kanssa mieleen se elokuva Leon.

    Äänestä

kaunis nimi tämä Leo .. poika ystäväni iso-tädin yksi nimistä oli Leo ..se varmasti sopii molemmille siis tytölle ja pojalle mutta uskoisin että enemmän pojalle :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8340400 kirjoitti:

Mitä mieltä nimestä?
O ääntyisi hieman pidempänä...Itse pidän hirveästi Leo-nimestä, mutta se on myös eksäni nimi, joten ei käy. Mutta Leon-nimeen olen palavasti rakastunut!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu