minulla ja tyttärellä vatsavaivoja jo pari viikkoa. kävin lääkäris ja sain antibioottikuurin moskiittojen puremiin. seurataan tilannetta koska ei kuumetta ole ja
vain ripulia. tulehdusarvot normaaleja. ripulli-lääkkeitä syöty ja nesteitä juotu.arveluttaa mennä ens kesänä alanyaan? vaiko kanarialle?
vatsatauti
6
1886
Vastaukset
- kyseessä
olla Salmonella? Minä sain sellaisen Kosilla pari vuotta sitten ruoasta. Selviää, kun ottaa ulosteviljelyn. Vai onko jo otettu? Siitä viljelystä selviää myös, onko jo muu bakteeri tullut ruoan välityksellä.
- åiti ja tytär
ollaan jo toivuttu täysin vatsataudista. ei ole otettu näytettä,joku bakteeri se oli. tuli ruoasta ehkä. olen myös hyttysille allerginen. sain antibioottikuurin. kiitos vastauksesta.
- Kanaria?
åiti ja tytär kirjoitti:
ollaan jo toivuttu täysin vatsataudista. ei ole otettu näytettä,joku bakteeri se oli. tuli ruoasta ehkä. olen myös hyttysille allerginen. sain antibioottikuurin. kiitos vastauksesta.
Kyllä kannattaa jäädä lähemmäksi, ei kesäaikaan ole mielekästä tehdä 6 tunnin lentoa, lämmintä on lähempänäkin. Turkista ei ole kokemusta, eikä edes kiinnosta. Mieti esim. Aurinkorannikkoa, Mallorcaa, joka on todella hieno lomasaari, Rhodosta tai Kreetaa. Nuo kaikki ovat max 4 tunnin lentomatkan päässä ja oman kokemukseni mukaan hygieniatasoltaan hyviä.
Sama koskee Kanarian kohteita, mutta se on enemmän loppusyksystä kevääseen -jakson kohde. - matkaruokailua niin,
åiti ja tytär kirjoitti:
ollaan jo toivuttu täysin vatsataudista. ei ole otettu näytettä,joku bakteeri se oli. tuli ruoasta ehkä. olen myös hyttysille allerginen. sain antibioottikuurin. kiitos vastauksesta.
että syömme vain kuumia ruokia, ja sillä on pärjätty. Ei jäätelöä, ei salaatteja, ei jälkiruokia. Itse voi tehdä jotain näistä, kun pesee tarkkaan kätensä ja tiskaa uudelleen appartementin astiat.
- amebiaasin
muutamia vuosia sitten. Jouduin olemaan sairaalassa Alanyassa toista viikkoa, tosi rankka tauti. Luulin että kuolen kyllä siihen. Antibioottilääkitystä oli kahdenlaistakin yhteensä neljä viikkoa. Veti kyllä kunnon tosi huonoksi. Tuli veriripulia ja mahdottomat kivut vatsaan ja selkään. Tipassakin toista viikkoa. Todennäköisesti tuli jostain salaatista.
- Turkkiin
Minä ja ystäväni saimme molemmat Alanyasta vatsataudin, joka jatkui vielä vähän aikaa Suomessakin. Salmonellaa se ei ollut.
Espanjaa ja Kroatiaa voin sen sijaan suositella:
Espanjan aurinkorannikolla olen ollut neljä kertaa, enkä ole koskaan saanut vatsatautia (siellä juon myös paikallista vettä, sen pitäisi olla ok). Kroatiassa kaksi kertaa, söimme kaikkea merenelävistä lähtien eikä vatsa edes mennyt sekaisin. Sielläkin pienen testailun jälkeen uskalsi juoda vesijohtovettä, olimme kyllä lukeneet, että se on turvallista.
Joten jos vesijohtovesi on ok ulkomaalaiselle, voi syödä paljon useampaa ruokaa ilman riskiä - vaikka onhan bakteerikanta aina omanlaisensa.
Toki ruuan väärä säilyttäminen altistaa vatsataudille, mutta sitä voi tapahtua Suomessakin. Tosin jotain hyötyä tästä kylmyydestä on, ei ainakaan pöpöt jyllää ihan samaan tahtiin kuin lämpimässä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831569Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721370Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2191332Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341019Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89950
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848