Jurttivaaran

uusi tuleminen

Pohjois-Karjalassa, tarkemmin sanottuna Nurmeksessa, ollaan suunnittelemassa Jurttivaaran uudelleen avaamista hiihtokeskuskäyttöön. Johtavana ajatuksena on tehdä Jurtista keskivertopaikoista poikkeava rinnekeskus, joka keskittyy ennenkaikkea lautailijoiden, freestyle ja new school -lajien harrastajien tarpeisiin. Ideaan sopisi parhaiten nimi JurttiPark. Toki 120 metrin korkeusero ja vuosituhannenvaihteessa lopetetun laskettelukeskuksen väylät mahdollistavat toki ihan perinteisenkin laskettelijoiden palvelimisen. Profiililtaanhan paikka on erinomainen suhteessa moneen keskisen Suomen kohteeseen verrattuna. Onko teistä jollain muistikuvaa 1967 avatusta Jurtin laskettelukeskuksesta ja toisekseen mitä mieltä olette tällaisesta ajatuksesta?

3

1880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Pentunahan tuli Jurtin rinteitä tahkottua (vuosina 1977-198x.)

      Turistirinne oli pitkä ja suhteelisen loiva, sopiva nappuloiden syöksylaskukisoja varten. Etelärinteen puoleinen sijainti keräsi paljon auringonottajia.

      Hissin vasemmalla puolella oli syöksyrinne. Rinne oli helvetin jyrkkä. Laskeminen vaati melkoista rohkeutta. Luin jostakin, että syöksyrinne oli aikanaa yksi suomen jyrkimmistä.

      Olisihan se kiva jos jurtti taas avattaisiin. Voisi verestää vanhoja muistoja.

      • uusi mekka

        Nurmeksessahan on myös freestylelaskijoiden kesäharjoittelumäkikin siellä Pielisen rannalla. Jurtin rinteet vaikuttaa paikan päällä käyneenä ihan mielenkiintoisilta!


    • snoukaaja

      Löysin Lieksan lehdestä jutun Jurttivaaran laskettelu keskuksen uudelleen avaamisesta. Rinteiden avaamisen taustalla on suomalaisyhtiöitä mutta toimiat ovat venäläisiä.Tänä syksynä alkaa rinteiden uudelleen raivaus. näiltä näkymin rinteet ja rinteiden ylä kahvila aukeaa 1.12.2010

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe