Kyllä ne mysteerikalastajat oli...

Kyllä siellä kuulkaa oli ne kaksi tuntemattomaksi jäänyttä kalastajaa siellä Bodomilla..

En enää muista kun en aktiivisesti asiaa seuraa, mikä sen todisti, mutta vankat todisteet poliisilla oli ja heitä etsittiin ja kuulutettiin..

Muistaisiko joku asian paremmin?
3166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kuulusteli niitä Y-kepissä olleita ahvenia ja ne tunnustivat tehneensä murhat ja sen lisäksi kostivat vielä kalastajilleen niin, että hukuttivat nämä rantaan. Nämä kaksi kalastajaa ovat N.G:n yht´äkkiä kuulusteluissa muistamat henkilöt, joilla toisella melko tarkkaan on Assmannin tuntomerkit. Mistä tämä äkkinäinen muistamisen hetki juuri näihin kalamiehiin johti, eikä muihin illan tapahtumiin, niin Wilhelmi on naputtamalla yrittänyt saada tietoa auki, mtta ei ole onnistunut. Vaihtaisi koputusvälineensä kunnon astaloon, tai vaikka isoon kiveen ja sillä kopistelisi, niin johan saattaisi ovi menneeseen aueta. Varmaan olisi paljon vapaaehtoisia avustajia tulossa auttamaan kopistelussa.

Äänestä
  • oli ne kalat laitettu sellaiseen y-haaraiseen oksaan ... joo niillä oli matoja ... no huulta siinä heitettiin. Toisella niistä oli pamppu tai jonkinlainen putkenpätkä saappaanvarressa se taisi olla oikea kalamies. Se toinen vaaleatukkainen paksuhuulinen puhui hieman murtaen suomea, jotenki ärrää sorautti.. no sillä oli outo vähän kiiluva polttava katse.

    ... no sit mä en muuta nyt muistakkaan .. mutt huulta siinä keskiniemessä heitettiin .. niilä oli kaloja kun niillä oli niitä matoja ...

    Äänestä

"Mysteerikalastajat" saattoivat olla Boisman ja Gustafsson. Jos näin, ja todistajan tarjoama kellonaika pitää kutinsa = ei ilmeisesti merkkejä riidasta vielä kello neljän huippeilla.

Jos eivät olleet B ja G, keitä lienee. Kenties täysin sivullisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Kyllä siellä kuulkaa oli ne kaksi tuntemattomaksi jäänyttä kalastajaa siellä Bodomilla..

En enää muista kun en aktiivisesti asiaa seuraa, mikä sen todisti, mutta vankat todisteet poliisilla oli ja heitä etsittiin ja kuulutettiin..

Muistaisiko joku asian paremmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu