Kumpaa suosittelette?
Miten paikat eroavat toisistaan?
Entäpä minkälainen kilometri ero näillä paikoilla on toisistaan?
Löytyykö paikoista vuokrattavia "mopoja" ? Hintaan?
Tarkotus olisi lähteä loppuvuodesta ensimmäistä kertaa intiaan.. :)
Kiitos teille ketkä vaivaudutte akaman tietoanne :)
Miten paikat eroavat toisistaan?
Entäpä minkälainen kilometri ero näillä paikoilla on toisistaan?
Löytyykö paikoista vuokrattavia "mopoja" ? Hintaan?
Tarkotus olisi lähteä loppuvuodesta ensimmäistä kertaa intiaan.. :)
Kiitos teille ketkä vaivaudutte akaman tietoanne :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Etelän rantakohteissa on isoja, hyvätasoisia hotelleja ja vähemmän paikallista elämää. Pohjoisessa on pienempiä hotelleja, mutta paljon vilkkaampaa ja enemmän paikallista elämää, rannat täynnä turisteja ja rantakuppiloita. Vilkkain turistialue on pohjoisen Baga-Calangute-Candolim. Etelässä Palolemissa on bambumajoja ja ihan pohjoisessa todella hiljaista.
Esim. Calangutesta Palolemiin matkaa noin 100 kilometriä ja matkanteko taksilla kestää pari tuntia. Goalla ei oikeastaan ole pitkä matka minnekään. Päivässä reissuaa taksilla vaikka missä. Bussilla matkanteko käy vähän hitaammin.
Moottoripyöriä ja skoottereita on tarjolla vuokralle joka paikassa. Hinta riippuu vuokrauspaikasta ja tinkimistaidosta; muutamasta eurosta muutamaan kymppiin.
Suosittelen sekä että -vaihtoehtoa. Olemme olleet kahtena vuotena Goassa ja ensin kaksi viikkoa Pohjois- ja sitten viikon Etelä-Goassa. Siirtyminen on tapahtunut taksilla, matkaan menee noin tunti ja hinta noin 600 rubieta. Pohjoisessa on hieman halvempaa ja vilkkaampaa, etelässä vähän kalliimpaa, varakkaampaa ja rauhallisempaa. Tammikuussa lähdemme kolmatta kertaa ja nyt menemme ensimmäiseksi viikoksi kiertomatkalle Keralaan, sitten viikko Etelä- ja lopuksi viikko Pohjois-Goassa.
Toki voitte vuokrata mopoja, vaikka itse suosimme takseja, koska hinta on samaa luokkaa kuin mitä täällä saa maksaa taksiin istumisesta. Taksin kannattaa pyytää odottamaan esimerkiksi jos käy viereisessä kaupungissa ostoksilla. Tunnin odotus sisältyy useimmiten hintaan.
Ennen kaikkea, Goassa on ystävällinen kohtelu ja emme ole pelänneet pimeälläkään.