Ootteko miettineet, miten hyvän kuvan BB-talon kokoonpano tämän päivän nuorista aikuisista antaa? Kaikkien tutkimusten mukaan omaan napaan tuijottaminten (individualismi) on lisääntynyt, ja kun tätä porukkaa katsoo, huomaa sen pitävän paikkansa.
Saulille (ja Timolle) tärkeintä on se, että tukka on hyvin. Viime viikon tehtävä oli ensimmäinen, jossa Sauli kantoi ihan oikeasti vastuuta koko porukan puolesta.
Naiset Piia ja Kadi etunenässä eivät ajattele muuta kuin itseään. Minä, minä, minä...lauseet alkaa aina sillä.
Tellu hakee vain omaa viihtyvyyttään; viinaa, viinaa ja viinaa. Ei osallistu tehtäviin, mutta bilettää kaikkien muidenkin edestä sen jälkeen kun viikkotehtävä on onnistunut. Hiihdon estänyt polvikipukin hävisi kuin tuhka tuuleen, kun pääsi pöydälle tanssimaan. Kummallista.
Ryhmän poikkeus on Jarkko, joka kantaa vastuuta koko porukasta ja myös siitä, että tehtävät onnistuvat. Tsemppaa, huoltaa kännistä Kadia, tarjoaa olkapäätä sitä tarvitseville.
Nikossakin näkyy pientä yhteisöllistä pohjavirettä, mutta hän pelaa sen verran, että väistyy takavasemmalle heti, jos pitäisi ottaa isompaa/näkyvämpää roolia jossain asiassa. Se kun saattaa vaikuttaa julkikuvaan, joka taas näkyy mahdollisessa häätöäänestyksessä.
Ymmärrän hyvin, että BB-taloon on haettu "omanlaisiaan ihmisiä", mutta siinä samalla on onnistuttu haalimaan neljän seinän sisään erinomainen leikkaus tämänpäivän nuorista aikuisista.
tosikuva
5
545
Vastaukset
- yrittäjä Uudeltamaalta
Jarkossa on sellaista vastuunkantoa, että hän on ainoa, jonka palkkaisin firmaani. Ei vaan taida olla oikean alan mies :)
Voisi olla koulutettavissa.
Sauli luistelee mukana kait pikkutyttöjen äänillä. Hänessä ei ole luonnetta, omaa ilmettä, niin sanoakseni. En palkkaisi.
Piian ottaisin töihin esim. koordinaattoriksi mutta en asiakastöihin.- kännikäki
BB:n talon asukkaat ovat julkkiksia! Eivät ne tule sulle töihin, vaikka kuinka rukoilisit. Tienaavat paremmin Seiskasta.
- otan Jarkon meille
jonne-52 kirjoitti:
Yritä nyt etsiä ensin se firma.
Menee niin päin, että firma etsii duunarinsa.
Haloo - eletään nykySuomessa.
- äippä vm-64
Olen täysin samaa mieltä näistä nuorista jotka ovat talossa. Juhliminen on pääasia ja jaksetaan tehtävät sen voimalla että "sitten vedetään pleksit". Kadia kun katsoo 24/7 niin tulee mieleen että hän on jäänyt jälkeen kehityksestä. Ihan 5-vuotiaan tasolla... Ja Saulin narinat niin neitimäisellä äänen sävyllä. Voi V####!
Luojan kiitos eivät ole lapsiani!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592922- 1342111
- 921788
- 1641395
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731341- 631319
- 791252
- 691122
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731069Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331017