tosikuva

nuoriiistaaa

Ootteko miettineet, miten hyvän kuvan BB-talon kokoonpano tämän päivän nuorista aikuisista antaa? Kaikkien tutkimusten mukaan omaan napaan tuijottaminten (individualismi) on lisääntynyt, ja kun tätä porukkaa katsoo, huomaa sen pitävän paikkansa.

Saulille (ja Timolle) tärkeintä on se, että tukka on hyvin. Viime viikon tehtävä oli ensimmäinen, jossa Sauli kantoi ihan oikeasti vastuuta koko porukan puolesta.

Naiset Piia ja Kadi etunenässä eivät ajattele muuta kuin itseään. Minä, minä, minä...lauseet alkaa aina sillä.

Tellu hakee vain omaa viihtyvyyttään; viinaa, viinaa ja viinaa. Ei osallistu tehtäviin, mutta bilettää kaikkien muidenkin edestä sen jälkeen kun viikkotehtävä on onnistunut. Hiihdon estänyt polvikipukin hävisi kuin tuhka tuuleen, kun pääsi pöydälle tanssimaan. Kummallista.

Ryhmän poikkeus on Jarkko, joka kantaa vastuuta koko porukasta ja myös siitä, että tehtävät onnistuvat. Tsemppaa, huoltaa kännistä Kadia, tarjoaa olkapäätä sitä tarvitseville.

Nikossakin näkyy pientä yhteisöllistä pohjavirettä, mutta hän pelaa sen verran, että väistyy takavasemmalle heti, jos pitäisi ottaa isompaa/näkyvämpää roolia jossain asiassa. Se kun saattaa vaikuttaa julkikuvaan, joka taas näkyy mahdollisessa häätöäänestyksessä.

Ymmärrän hyvin, että BB-taloon on haettu "omanlaisiaan ihmisiä", mutta siinä samalla on onnistuttu haalimaan neljän seinän sisään erinomainen leikkaus tämänpäivän nuorista aikuisista.

5

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittäjä Uudeltamaalta

      Jarkossa on sellaista vastuunkantoa, että hän on ainoa, jonka palkkaisin firmaani. Ei vaan taida olla oikean alan mies :)
      Voisi olla koulutettavissa.

      Sauli luistelee mukana kait pikkutyttöjen äänillä. Hänessä ei ole luonnetta, omaa ilmettä, niin sanoakseni. En palkkaisi.

      Piian ottaisin töihin esim. koordinaattoriksi mutta en asiakastöihin.

      • kännikäki

        BB:n talon asukkaat ovat julkkiksia! Eivät ne tule sulle töihin, vaikka kuinka rukoilisit. Tienaavat paremmin Seiskasta.


      • Yritä nyt etsiä ensin se firma.


      • otan Jarkon meille
        jonne-52 kirjoitti:

        Yritä nyt etsiä ensin se firma.

        Menee niin päin, että firma etsii duunarinsa.
        Haloo - eletään nykySuomessa.


    • äippä vm-64

      Olen täysin samaa mieltä näistä nuorista jotka ovat talossa. Juhliminen on pääasia ja jaksetaan tehtävät sen voimalla että "sitten vedetään pleksit". Kadia kun katsoo 24/7 niin tulee mieleen että hän on jäänyt jälkeen kehityksestä. Ihan 5-vuotiaan tasolla... Ja Saulin narinat niin neitimäisellä äänen sävyllä. Voi V####!
      Luojan kiitos eivät ole lapsiani!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1365
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1220
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      385
      1183
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      873
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      801
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      770
    7. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      712
    8. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      710
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      372
      702
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      677
    Aihe