VÄLITAAJUUSMUUNTAJA

Löytyskö joltain vanhojen radioiden kunnostajalta FennoSeura- nimiseen 50-luvun radioon VÄLITAAJUUSMUUNTAJAA tai tietoa keltä vois kysellä? Kyseisiä radiota on aikanaan suomessa kasattu Phlipsin osista.
5564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

voip olla vaikea löytää sillä Fennon välitaajuus on 110 khz, kun taas uudemmissa on 468 khz.Elektroniikan kierrätyskeskus voi olla paikka josta saattaa löytyä vanhasta Fenno/Philips radiosta

Äänestä
  • Kiitos vihjeestä!

    Äänestä

  • Nimim. El-miäs kysymys. Onko sulla tietoa että mikä on muuntajan käämin kierrosluku ja langan paksuus?

    Äänestä

  • FennoSeura kirjoitti:

    Nimim. El-miäs kysymys. Onko sulla tietoa että mikä on muuntajan käämin kierrosluku ja langan paksuus?

    Ei ole tietoa eikä käämin impedanssin arvoa

    Äänestä

Petäjävedellä myy vanhoihin Radioihin ja telkkuihin osia.Googlesta löytyy osoite.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


WanhaFenno kirjoitti:

Löytyskö joltain vanhojen radioiden kunnostajalta FennoSeura- nimiseen 50-luvun radioon VÄLITAAJUUSMUUNTAJAA tai tietoa keltä vois kysellä? Kyseisiä radiota on aikanaan suomessa kasattu Phlipsin osista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu