...puoliso,mutta en jaksa olla vain taloudellisesti hyvä.Haluaisin myös,että olisin läheisesti rakas.Mutta olen huomannut,ettei se läheisyys meillä riitä,vaan pitäis olla euroa talletettavaksi.Minä kun olisin tyytynyt läheisyyteen/hellyyteen.Se on vissiin liikaa vaadittu.
haluaisin
olla hyvä
8698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mutta puhdas pyyteetön rakkaus sitä on vaikea löytää. Jotkut eivät löydä koko elinaikana moista, Miksi naiset aina rakastuvat renttuihin. Pitkätukka kulkureihin petollisiin juomareihin....Mutta älkäämme luopuko toivosta. Toivo on hyvä kaveri
Vai että raha ei tee onnelliseksi.
Köyhien paskapuhetta.
Kyllä raha tekee onnelliseksi, johan Bob Geldof sanoi haastattelussaan niin.
Kuuntele fiksumpias, äläkä kuuntele köyhien propagandaa.
Geldof?Mikä mies se on joku uusteinien Jeesus vai??Raha ei takaa rakkautta,ei terveyttä,eikä sitten myöskään onnellisuutta.Se tekee sekopääksi.Katselkaa ympärillenne,,huomaatte asian olevan näin.
Rahalla et voi ostaa "tarkoitettua rakkautta". Varakkuus voi tuoda ympärille onnenonkijoita, mutta rahalla ei rakenneta henkistä hyvää. Todellista rakkautta kuvaa hyvin laulun sanat "olet ilma jota hengitän".
Parhaiten syvän rakkauden voi huomata silloin, kun on menettämässä sen. Silloin ihminen antaa kaikkensa pelastaakseen maailman kauniimman asian.
Että kun on rahaa niin ei pikkuiset vähäpätöiset jutut vaivaa.
Ei tarvi stressata laskuja, eikä tarvi miettiä onko tänään varaa syödä ulkona.....
Ei tarvi paskoa käsiään auto-ongelmissa jne.
...mutta aina vain nousee eurot pintaan.kyllä se rakkaus kaikkoaa,kun aina vain kysymys kääntyy rahaan.Raha ja rakkaus kulkee täysin eri teitä.Ne on laitetteva aivan eri lähtökuoppiin.Jos osaa.
EROTA!!!Tosirakkaus ei rahasta! ei vertaa puolison tuloja muiden tuloihin. Tosirakkaudessa puolisot yhdessä luotsaavat perhettä eteenpäin. Ei esimerkiksi niin että toinen maksaa kaiken ja toinen siipeilee ja istuu kaljalla ja kotio ei riitä hilun hilua. Ero on paras lääke tähän vaikka molemmilla oisi kuinka pienet tulot tahansa niin omalla elämäntyylillä ja valinnoilla pystyy kyllä vaikuttamaan mitä jää säästöön.
Valitettavasti yhteiskuntamme on muuttunut huolestuttavan kulutuslähtöisemmäksi. Pitää haalia kaikenlaista romua nurkkiin jotta näyttäisi siltä että hyvin menee. Samalla maailma tulee hukkumaan paskaan kun itsekäs ihminen haluaa päteä tavaroilla. Ihmisten tulisi muuttaa ajatusmaailmaan ekologisemmaksi. Ennen oli suomessa köyhää eikä ihmiset omistanut juuri mitään, mutta ihmiset oli paljon onnellisempia. Tämä onni nojautui pitkälti siihen, että oli aikaa enempi välittää ihmisistä ja pitää huolta ihmissuhteista. Nykyään ihmiset juoksevat rahan perässä piittaamatta muista ja se on huolestuttavaa. Raha ei tee onnelliseksi vaan ymmärtävä puoliso ja kivat kaverit..
Niin parasta kun annatte rahat mulle ja keskitytte toistenne rakastamiseen.
Kaikille ei raha oikeen sovi, mulle sopii.