Olen superilainen

Mulle tuli superista kirje, jossa luvattiin että saan samat korotukset kuin tehyläiset työtaistelun tuloksena. Mielestäni on väärin saada samat korotukset, vaikka Super ei lähtenyt mukaan työtaisteluun vaan tyytyi sovittuihin korotuksiin.
Hävettää ottaa noita tehyn taistelemia korotuksia superilaisena vastaan. :(
6494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jos sait jo korotuksen, olet superilainen, etkä saa enää mitään lisää.

mutta jos et saanut jo korosta,
sinulla on Tehyn sopimus ja saat Tehyn korotuksen.

Ja tuo kirjejuttusi oli kai huuhaata,
sitä en ymmärrä yhtään vaikka kaikki olen luullut ymmärtäväni.

mutta hyvä mahdollisuus on sinun superilaisena saada vuodenkin aikana liukumia,
olen hieman kuullut että
super teki niin huonon sopimuksen, sitä korjataan,
on huhua, mutta voi olla tottakin.

Äänestä

"Hävettää ottaa noita tehyn taistelemia korotuksia superilaisena vastaan. :(
"

ei ole syytä hävetä,
se on pieni korvaus arvokkaasta työstä.

ota ne ja pyydä lisää,
terveisin vähän paremmin ansaitsevalta.

Äänestä

Mulle tuli superista kirje,
-------------
kuka oli lähettäjä,
saako kysyä ?

Äänestä

Aina sovelletaan sen alan työehtosopimusta missä ollaan töissä. Vaikka kuuluisit suutariliittoon tai et ole liitossa ollenkaan,mikä on jokaisen henkilökohtainen asia. Silti nautit kirjan palkoista. Niin se vaan on joka työmaalla.Ei mitään hävettävää.

Äänestä

Ja minä kun luulin, ettei mitään korotuksia vielä ole edes luvattu... Olenkohan nyt missannut jotakin. Ei kai nyt ahneille, lihaville ja tyhmille hoitajaämmille mitään makseta? Mieluummin lennätetään potilaat vaikka vinkuintiaan tai tuodaan sieltä hoitajia tai otetaan reservistä (HAH!)eläkeläisiä ja opiskelijoita. MITÄ VAIN, kunhan ei järkevää palkkaa hoitajille. Mutta kiva, jos saatte saman = ei mitään?

Äänestä

Varmaan hävettää ottaa vastaan verirahaa, joka on saatu sairaiden ja lasten hengellä kiristämällä.

Jos siis korotus tulee. Tuskin tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielipide.. kirjoitti:

Mulle tuli superista kirje, jossa luvattiin että saan samat korotukset kuin tehyläiset työtaistelun tuloksena. Mielestäni on väärin saada samat korotukset, vaikka Super ei lähtenyt mukaan työtaisteluun vaan tyytyi sovittuihin korotuksiin.
Hävettää ottaa noita tehyn taistelemia korotuksia superilaisena vastaan. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu