Mitä merkitystä niillä fuksipisteillä on siinä fuksipassissa? Sanotaan et pitää olla tarpeeksi pisteitä että saa käyttää teekkarilakkia ja teekkarikalenterissakin luki että fuksi saa lakin wappuna jos on kerännyt tarpeeksi pisteitä. Ei kai se nyt oikeasti pidä paikkaansa ja kuinka suuri osa opiskelijoista kerää noita pisteitä oikeasti tarpeeksi? Eli onko outoa jos ei kerää tarpeeksi pisteitä ja silti käyttää lakkia?
Ite en ainakaan oo pitäny passia pitkään aikaan mukana vaikka pisteitä ois ollukin jaossa.
TTY ja teekkarilakki
12
7450
Vastaukset
- Matti...
Ei niillä käytännössä ole mitään väliä, joku kilta-aktiivi voi alkaa urputtaa mutta so what.
Itselläni Oulun yliopistossa puuttui puolet pojoista mutta lakin sain silti. Perimmäinen tarkoitus niillä pisteillä ei tosiaankaan ole stressata vaan saada opiskelijat käymään tapahtumissa ja keräämään kaveripiiriä. EI kanntata stressata.- maatuska1987
Kuinkas suuri osa opiskelijoista yleensäkään ostaa tuon lakin? opiskelijalle kuitenkin aika suuri summa(n.100 €) yhdestä lakista :( En vaan haluais olla "ainut" joka tuota ei osta.
- maatuska1987
maatuska1987 kirjoitti:
Kuinkas suuri osa opiskelijoista yleensäkään ostaa tuon lakin? opiskelijalle kuitenkin aika suuri summa(n.100 €) yhdestä lakista :( En vaan haluais olla "ainut" joka tuota ei osta.
Sitä siis tarkoitin,että onko jotenkin outoa jos sitä ei osta ja erottuuko silloin muusta porukasta?
- ...
maatuska1987 kirjoitti:
Sitä siis tarkoitin,että onko jotenkin outoa jos sitä ei osta ja erottuuko silloin muusta porukasta?
Ei kannata hätäillä, ei niitä haalareita tai lakkia lähellekään kaikki hanki, vaikka tutorointia hoitavat kilta-aktiivit niin väittäisivätkin. Teekkarikulttuurille voisi olla hyväksikin, että nuo typerät perinteet jätettäisiin hieman vähemmälle
- Matti...
maatuska1987 kirjoitti:
Sitä siis tarkoitin,että onko jotenkin outoa jos sitä ei osta ja erottuuko silloin muusta porukasta?
Ite ostin lakin, mutten oo kertaakaan käyttänyt. Käyn kyllä monesti teekkaripileissä, mutta en ota tosiaankaan hommaa hengenvakavasti. Et ole erilainen jos et osta hattua, ei siitä käytännössä mitään hyötyä ole. Monille vaan nousee kusi päähän kun ovat olevinaan "jotain" kun ovat teekkareita niin pitää se hattu päässä ryypätä.
Mutta kuten sanoin, ainoat asiat joista kannattaa stressata liittyvät kouluun, eivät teekkarielämään. Tsemppiä. - opisataöjtaötgjaö
Matti... kirjoitti:
Ite ostin lakin, mutten oo kertaakaan käyttänyt. Käyn kyllä monesti teekkaripileissä, mutta en ota tosiaankaan hommaa hengenvakavasti. Et ole erilainen jos et osta hattua, ei siitä käytännössä mitään hyötyä ole. Monille vaan nousee kusi päähän kun ovat olevinaan "jotain" kun ovat teekkareita niin pitää se hattu päässä ryypätä.
Mutta kuten sanoin, ainoat asiat joista kannattaa stressata liittyvät kouluun, eivät teekkarielämään. Tsemppiä.Mitä se ressaaminen auttaa koulunkäynnissä? Ei ressaamalla tuu mistään mitään.
- Vivian_84
jos fuksipisteitä on tarpeeksi niin saa teekkarilakin vappuna ja saa kasteeseen sen, mutta jos pisteitä ei ole tarpeeksi niin lakin saa vasta äitienpäivänä.
- niin sitä ei saa ollenkaan..
ja jos sen ostaa vaikka joltain vanhalta opiskelijalta tai muualta niin voihan sen saada vaikka ylihuomenna..
- treteekkari
Niinhän siellä valehdellaan, että lakkia ei saisi vapuksi ellei ole riittävästi pisteitä. No, mullapa ei ollut puoliakaan fuksipisteistä ja sain silti sen lakin vappuna. Ei se oikeasti ole niin justiinsa.
Kannattaa muuten suhtautua hieman kriittisesti siihen fuksipistehöpötykseen. Hommahan on lähinnä ryyppäämistä ja sitä, että killat ja tietyt muut yhteisöt haluavat rahasi ja ilmaisen työpanoksesi.
- deftor
Jos alkaa Tampin myyjäksi, silloinhan saa lakin jo ennen vappua. Eli vaikka yhtäkään fuksipistettä ei olisi, saa lakkia käyttää jo vappuna ja saa koskikasteen? Ymmärsinkö oikein?
Stressaa hieman.- ......
kyllä sinne koskeen pääseen ilman niitä pisteitä ja tamppimyyntejäkin.. ja vielä lakin kanssa. onhan niitä kaikenmaailman teekkarikulttuurin sääntöä siitä ja tästä ja tosta, ainakin meillä muutama vuosi sitten riitti että vapun aikana oli oikean killan aktiivien mukana taapertamassa oikeaan aikaan.
- pena11
mites jos ei oo ylioppilas, onko teekkarihatun käyttö kiellettyä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931738
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581159Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181158- 941019
- 62813
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam34773Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani5716- 46696
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42670Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113666