se, että jos vaikka kesken ajoa syttyy öljynpaineen merkkivalo ja samanaikaisesti kierroslukumittari menee nollille, tai alkaa vatkata. Ei syytä huoleen, ajo voi jatkua. Mutta jos kierroslukumittari ei reagoi mitenkään öljynpaineen merkkivaloon. on moottori sammutettava heti.
Syy edellä mainittuun on se, että laturilta lähtevä ohut johto on poikki, tai yhteys pätkii. Joka puolestaan aiheuttaa öljynpaineen merkkivalon syttymisen. (Sama voi olla myös pensakoneissa, en ole varma.)
Syy edellä mainittuun on se, että laturilta lähtevä ohut johto on poikki, tai yhteys pätkii. Joka puolestaan aiheuttaa öljynpaineen merkkivalon syttymisen. (Sama voi olla myös pensakoneissa, en ole varma.)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi tulla kallis paukku, jos luottaa johonkin viisarin värähtelyihin.
Ota irti laturista se pikaliitin jossa on kaksi mustaa johtoa ja laita kone käyntiin, niin uskot että totta on. En vain tiedä kumman katkeaminen aiheuttaa mainitun vian. Minulla oli murtunut liittimen sisältä toinen johto. En ajanut yhtään ennen kuin olin mitannut öljynpaineen mittarilla. Paine oli normaali, lähdin matkaan ja korjasin vasta myöhemmin.
Olipas ajankohtaista,omassa autossa tuli vastaavanlainen vika eilen,öljynpaineen merkkivalo vilkkuu,kierroslukumittari meni nollille ja laturin merkkivalo palaa himmeästi. Täytyy mennä katsomaan löytyskö siitä johdosta vikaa.Kiitos vinkistä!
Jäi vielä kertomatta että vian ilmettyä jouduin ajamaan noin 70km eikä se kone ainakaan vielä hajonnut.