Primeran abs

Missä vika kun jarrut toimivat siten kun jarrujen vasta lukkiutumisessa pitäisi ,eli jarru poljin "tärisee" Ei tee läheskään aina ja aina vain noin kävely vauhdissa.Siis jarrut eivät ole lähelläkään lukkiutumista.Ei kai vaan se abs-boksi ole rikki .Auto on vm-98 2,0 aj.120th .Kun nostan jarrupolkimen ja jarrutan uudelleen niin toimii taas ok.Kovassa vauhdissa toimii abs kunnolla ,koitettu hiekkatiellä.
41027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos se olisi epäkunnossa varoitusvalo abs:sstä palaisi.

Äänestä

että ABS-järjestelmä tekee aika ajoin jonkinlaista kalibrointia, testausta tai säätöä? Tekeekö tätä yleensä heti ajoon lähdettyä vai muuten vain satunnaisesti?

Äänestä

Mulla on Primera -98 ja tekee aivan samaa satunnaisesti. Itse epäilen syyksi yhtä ABS-anturia joka yleismittarilla mitattaessa näytti yli 4kOhm, kun muut oli 1,2kOhm. Uusi anturi maksaa 3500mk, että jäänyt ainakin toistaiseksi. Valon palamiseen riitti kun puhdisti kaikki anturit ja vastalevyt.

Äänestä

Moi,
Mulla oli vm2002 primera (vanhempi malli), jossa jarrut olivat uudesta asti rikki. Ne kirjaimellisesti toimivat kunnolla aina silloin tällöin, etenkin pakkasella sai jarrutuksen aloittaa hyvissä ajoin. Tampereen Nissani yritti korjata ongelmaa mutta sitä ei koskaan saatu pois. Lopulta kyseiseen autoon tuli niin paljon muita murheita ja myin sen pois 20tKm ajettuna ja täynnä vikoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarrumies kirjoitti:

Missä vika kun jarrut toimivat siten kun jarrujen vasta lukkiutumisessa pitäisi ,eli jarru poljin "tärisee" Ei tee läheskään aina ja aina vain noin kävely vauhdissa.Siis jarrut eivät ole lähelläkään lukkiutumista.Ei kai vaan se abs-boksi ole rikki .Auto on vm-98 2,0 aj.120th .Kun nostan jarrupolkimen ja jarrutan uudelleen niin toimii taas ok.Kovassa vauhdissa toimii abs kunnolla ,koitettu hiekkatiellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu