Sataa,sataa ropisee, vettä,vettä,vettä!
Pimeää myrskyää. TAHON LUNTA!
Täällä landella ei oo katuvaloja ko monen kilsan päässä.
Mää en ossaa kulukia pimiässä ulkona.
Autollakin ajaessa tuntuu,että märkä tie "varastaa"
auton valot.
Pitänee aloittaa poppatanssi:"Tulkoon valkeus,tam,tam,tam,tulkoon valkeus"!!!
Mukavaa sunnuntaita :-D Hyvää yötä ja valkoisen enkelin kuvia!
Pimeää myrskyää. TAHON LUNTA!
Täällä landella ei oo katuvaloja ko monen kilsan päässä.
Mää en ossaa kulukia pimiässä ulkona.
Autollakin ajaessa tuntuu,että märkä tie "varastaa"
auton valot.
Pitänee aloittaa poppatanssi:"Tulkoon valkeus,tam,tam,tam,tulkoon valkeus"!!!
Mukavaa sunnuntaita :-D Hyvää yötä ja valkoisen enkelin kuvia!
Vastaukset 6
Vanhimmat
vielä lumiloitsuja lue. Kyllä lunta vielä ehtii tulla aivan tarpeeksi. Et kyllä lumitansseja tanssi! Jos nyt lunta sataa, niin tulen ja heitän sinua lumipallolla. :)
Lähettäisinkö Sinulle heijastimen ja taskulampun?
virtuaalisesti kaikille palstalaisille heijastavat liivit. Minulla on liivit kummassakin autossani. Jos joutuu pimeässä tielle pysähtymään, niin näkyy. Samoin minulla on liivit kassissa. Eilenkin kävelin 1 km:n matkan bussipysäkille ja illalla pimeässä,kun tulin takaisin panin liivit jo bussissa päälle. Ajan paljon autolla ja on hirveää, kun joku musta möykky ilman heijastinta ilmestyy yhtäkkiä näköpiiriin. Ei sitä mielellään ajaisi ketään päin.
Aikoinaan siirryttiin tähän kellojen siirtelyyn energiapolitiikan avittamana, säästöä muka. Onkohan koskaan mitattu säästääkö, vai jäätiinkö tähän ihmisen sisäistä kelloa vastaan taistelevaan tapaan muuten vaan, kun näin on tehty niin tehdään.
Minun kehoni elää oman kellonsa mukaan, kesällä ja talvella. Herään aikaisin ja mietin mitä voi tehdä pimeässä, mitä voi tehdä häiritsemättä naapureita, tai elänkö vain omien tapojeni mukaan, kehon kellon mukaan.
Luntako? Ei missään tapauksessa vielä, nyt on syksyn aika. Nautitaan kosteasta ulkoilmasta, annetaan tuulen hyväillä poskia lenkillä käydessämme ja katsotaan kuinka jäähtyvä järven pinta lainehtii terävinä aaltoina syystuulessa.
Nautitaan väreistä ojanpientareilla jossa viimeisetkin luonnon kukat taistelevat kylmyyttä vastaan, nautitaan oksilla hyppelehtivistä linnuista jotka juuri nyt opettelevat tyytymään niukkkaan ravintoon.
Meillä sentään on laarit täynnä talteen kerättyä kesän satoa. Ajatuksissakin. Nautitaan hetki vaikka kynttilän loisteesta kun se takkatuli syys illasta puuttuu niin monelta.
Kyllä se lumi valaisee maasedulla ympäristön ja auton valotkin näyttää eteenpäin eri tavalla. Tulisi vaan talvi jee....
ja kylmyyttä erityisesti. Mielestäni lumi voisi pysyä maassa enintään kuukauden tuossa joululta eteenpäin. Sen jälkeen se voisi sulaa ja sitten alkaa kevät.
Ilmastonmuutos saattaa tuoda tämän toivomani säätilan Suomen leveyspiireille. Taitaa vaan kestää vielä 50 vuotta, eikä minulla varmaankaan ole niin paljon aikaa enää jäljellä.