perinnöstäni lapseni hyväksi vai viekö ulosotto perintöni automaattisesti koska minulla siellä velkaa mutta haluaisin ennemmin turvata lapseni tulevaisuuden .perunkirjoitus ollut jo kuukausi sitten josta vasta muutama päivä sitten sain tietää.
voinko luopua
äitöliini
5480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitäs jos maksasisit sillä perinnöllä ulosotossa olevat velkasi?. Niin me muutkin tehdään-maksetaan mitä ollaan velkaa.
jos riittäisi,mutta ei riitä.korot juosseet sellaista vauhtia että nyt vain ootellaan että velat vanhenee.samantapaisia ihmisiä tämäkin palsta täynnä.ajattelen siis ensin lapsen etua. valtio ehtii saada omansa myöhemminkin.jos vaikka saisin lapseni koulutettua kunnon kansalaiseksi ja veronmaksajaksi ilman opintolainaa ja pelkoa että hänkin joutuu velkakierteeseen.
myöhäistä, pitäisi tehdä viimeistään perunkirjoituksessa.
ettet ole saanut lain mukaista kutsua perunkirjoitus tilaisuuteen ja vaadit uusintaperunkirjoitusta jossa olet läsnä.
Tai yksinkertaisestai laadit perukirjan täydennyksen ja kerrot miksi (et ole saanut kutsua) teet perukirjan täydennyksen, siinä yksinkertaisesti mainitset että luovut perinnöstä lastesi hyväksi.
On tosiaan outoa että sinua ei ole kutsuttu perukirjatilaisuuteen. Kaikille osallisille pitää antaa kys tiedoksi. Sinulla oli mahdollisuus olla ottamatta vastaan perintö ja ilmoittaa siitä viimeistään perukirjatilaisuudessa ja liittää siihen luopumisilmoitus joss ilmoitat että et ole kajonnut perintöön.
Jos perukirja on lähtenyt jo verottajalle, sehän on ns veroilmoitus ja näinollen tulet saamaan mahdollisen veropäätöksen mys seuraaukset.
perukirjan laatijan olisi myös sinun luopumuisilmoituksesi lisäksi ollut tehtävä sinun seukuselvityksesi eli sijaantullut perillinen. Jos sijaantullut on alaikäinen tulee olla pesänjakaja tai maistraatin lupa. Sellaasta...ei niin yksiselitteistä