Hyvä koulu?

Vioola

Kertoisiko joku mikä olisi rauhallinen, hyvätasoinen koulu Lahdessa tai ihan lähistössä? Lapsenlapsemme perheineen on muuttoaikeissa Lahteen ja lapsen koulu alkaa ensi syksynä.
Englantia toisena kielenään puhuva lapsi voisi mennä myös englanninkieliseen kouluun.

Olisi hyvä jos koulu olisi viiden tai kymmenen km:n säteellä asemasta, koska perheen isä käy H:gin yliopistolla vielä pari vuotta.Haluaisin heidän kuitenkin muuttavan ilmastoltaan vähän puhtaampaan paikkaan kuin Laune.

Kiitos ideoista etukäteen!

18

7639

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuulen tuoma

      Tiirismaan koululla on englanninkieliset luokat, varmaan hyvätasoiset. Itse en tosin edes ajatellut laittaa kaksikielisiä lapsiani sinne, vaikka koulu-ura on englanniksi alkanutkin. Itselläni ei ole enää aikaa käydä läpi kouluasioita suomeksi läpi. Ja Suomessa on hyvä saada koulusivistys suomeksi. Enkä ole kuitenkaan ihan satavarma suomalaisopettajien englannin taidosta, suomalaislapsille se menee mutta oikeasti kieltä osaavalle ei ehkä riitä. En tiedä Lahden tilannetta, mutta ainakaan Hesassa ja Vantaalla ei lupailtukaan natiivitason opetusta.

      Hyviä alakouluja on monia. Uusilla asuntoalueilla on kouluissa ahdasta. Keskustan perinteiset koulut ovat yhdistyneet Harjun kouluksi. Anttilanmäen koulua uhkaa lopettaminen, ja Lotila on täynnä. Ihan hirveästi en usko, että Kivimaan koululta saadaan hometta pois tälläkään kertaa. Karistoon koulua ei tule vielä vuosiin.. Ja sitten on liuta yhteinäiskouluja; Mukkula, Kärpänen, Laune ja Ahtiala. Isoja hallinnollisesti mutta käytännössä alakoulut ovat omana yksikkönään.

      Että paljon riippuu siitä, missä he haluavat asua. Kielivalintoja voi tietysti pitää mielessä, jos haluaa A1-kieleksi jonkun muun kuin englannin.

      • kouluista

        Mielestäni Lotilan koulu (erityisesti) ja Tiirismaan koulu on parhaimpia.


    • koulu hyvä

      Jos aloittaa ala-asteelta, pääsee paremmin sitten aikanaan Tiirismaan lukioon, jonne hakijoita ympäri Suomea ja vaikea päästä. On musiikkiluokat, kuvataideopetusta myös musiikkilukio ja taidelinjat. Tasokas arvostettu koulu keskustassa lähellä rautatieasemaa ja kaupunginsairaalan takana mäen päällä.

    • opp. äiti

      Tiirismaan koulu on erinomainen oppilaitos, jossa on mahdollisuus mennä ekalle ainoastaan englanninkieliselle luokalle. Näille luokille on pääsykokeet ja oppilaat valitaan sen perusteella esiopetukseen. Sama ryhmä jatkaa sitten koko peruskoulun. Luokalle jätetään vain muutama paikka muualta muuttaneille eli jos tulee suoraan ekalle. Käsittääkseni ensimmäiselle luokalle on myös jokin koe. Ei ole ollenkaan varmaa, että edes pääsee Tiirismaan ekaluokalle.
      Lyhyesti:
      -pääsykokeet esiopetukseen n.22 oppilasta hakijoista valitaan
      -eskariluokka jatkaa yhdessä ekalle jne
      -muutama paikka muualta (lähinnä ulkomailta muuttaneille)

    • jii-bee
    • fdjnehoiewsajfd<s

      Älä ainestaa mee Harjun kouluu !
      Se puretaa 2017 vuodne lopussa..
      Meen ite lotilaa sit kun se puretaan..

      • Lahtelainen80

        Harjun koulua ei pureta 😂 Suojeltu rakennus kaikenlisäksi... Muutetaan päiväkodiksi mutta aikaisintaan 2018.


    • Gaggagasa

      Tipalaan

      • Lahtelainen80

        Tipala on lukio.


    • terkutkankkulankaivolta

      Tiätysti Hennalaan kansainvälistymään!!!

      • vokkeilemaan-jippii

        Kyllä. Englannilla ja myös arabialla pärjää...Vastaan-otto-koulu.


      • Lahtelainen80

        Hennalassa ei ole koulua.


    • piripera

      Elmänkoulua olen käynyt .Siellä opin rakkauden ja varastamisen.Nyt oon täysin oppinut ja voin opettaa mun omaa jengii myymään paljo roinaa ja kamaa.Tällä elää ihan jees tuu kyseleen jos haluut kakrus mun oppiin.Onks enään tyttäres sakkolihaa jos ei niin myyn sitäki ja saatte paljo hynaa.Tuu vetäsee hihast oon täs Rautsikal.Mut tunnistaa kun mull tää ammuttu silmä.Mut tuu yksin mull ase.

    • Anonyymi

      Lapselta varastettiin Lahdessa turvallinen kyläkoulu, Anttilanmäenkoulu. Lahteen on saapunut uusi sheriffi; rkp, folkhälsan, folktinget. Petturi lahtelaisten poliitikkojen ja tyhmän kansan avustuksella Lahtikin ruotsalaistetaan.

    • Anonyymi

      Tuntuu että joka koulusta tulee samanlaisia käytösongelmaisia apinoita.

    • Anonyymi

      Tämä on sitä itseohjautuvuutta. Aivan kuten esim.pankkiasioissa, tee itse kaikki ja maksa siitä. Lapset ja nuoret maksaa siitä vain koko elämällään. Aina pitää Suomessa tuhota kaikki mikä on hyvää, nyt koululaitos. Jokaisen tollon poliitikon pitää päästä tunkemaan tahmasormensa asioihin joista ei ole mitään tietoa.

    • Anonyymi

      LYK, ihana koulu, lahden arvostetuin

    • Anonyymi

      kaikki paitsi tiirismaan koulu ei kannata tulla jos et halua mennä hulluksi tämä koulu on aivan hullu opettajat tarvitsee apua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      123
      776
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      706
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      678
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      583
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      577
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      542
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      526
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      517
    9. 26
      491
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      53
      473
    Aihe