Olen lukenut näitä pohjoismaisia kirjoittajia ja tuntuu, että olen oman pikkukaupungin kirjaston valikoimat käynyt läpi. Löytyykö muualta maailmasta hyviä kirjailijoita, joita voisit suositella. Pidän enemmän poliisiromaaneista tyyliin Mankell ja Seppo Jokinen esimerkiksi. En etsi niinkään jännittäviä vaan enemmänkin leppoisia rikoksen ratkaisijoita ja suhteellisen realistista kerrontaa. En pidä siitä, että sankari joutuu vangiksi vaan rauhallisesta etenemisestä rikoksen ratkaisuun. Remes on esimerkiksi aivan liian hengästyttävää luettavaa.
Vastaukset 13
- kkv
Jos Jokinen on hyvä , niin lue Timo Sandbergin viimeisiä teoksia Rautapääskystä alkaen.
Varsinkin tämä viimeinen Pöllön huuto on lähes yksi yhteen Jokisen kirjojen kanssa. - briteistä ja muualta
Minun suosikkejani: P.D.James, Ruth Rendellin komissario Wexfordit,Donna Leon, Elisabeth George, Sue Grafton. Oletan, että Agatha Christie ja Simenonin Maigretit on luettu.
Ranskalainen Fred Vargas,ja sitten Morsen ja Frostin luojat en nyt muista tähän hätään kirjailijoiden nimiä.Islantilainen Arlandur Indridasson(tai jotain) on mielenkiintoinen, mutta on tietenkin pohjoismainen.- ASL
John Dicson Carr alias Carter Dicson, ellet ole jo lukenut. Ellis Petersin keskiaikaan sijoittuva sarja myös hauska.
- ASL
ASL kirjoitti:
John Dicson Carr alias Carter Dicson, ellet ole jo lukenut. Ellis Petersin keskiaikaan sijoittuva sarja myös hauska.
John Dickson Carr tietysti.
- bockworth
eli Colin Dexter on aika hyvä
- Loskoipio
Välipalana on ehkä virkistävää rämpiä Floridan rämeillä Hiaasen Carlin seurassa. Rikoksen ratkaisuun päätymisestä en ole ihan varma, mutta hauskaa on.
- kirjafani
suosittelen ehdottomasti edellä mainittuja, etenkin stieg larsson on aivan mahtava..
- pakolliseksi kaikille!
Joo se Larssonin trilogia on ihan must.
- ...
pakolliseksi kaikille! kirjoitti:
Joo se Larssonin trilogia on ihan must.
Itseäni kiinnostaa juuri nämä suomalaiset kirjailijat enemmänkin kun ulkomaiset, on lepposampaa ja realistisempaa menoa, omasta näkökulmasta katsoen. Tällä hetkellä luen Jokisen kirjasarjaa. Kiinnostus on kyllä kova Sandbergiäkin kohtaan.
- Sara10
ovat: Ian Rankinin "Riippuva Puutarha" ja Antonio Munoz Molinan: "Täysikuu". Mukavia lukuhetkiä!
- Orsini
Rankineita lienee ilmestynyt seitsemän, ne kannattaa lukea järjestyksessä. Tasokas britti on myös John Harvey, johon pätee sama. Ja joko Simenonin komissaario Maigret tuli mainittua? Ei haise vieläkään naftaliinille.
- Sara10
on Peter Robinsonin uusin Alan Banks dekkari; aikaisemmat "Kuiva kuuma kesä" 2002, "Kylmääkin kylmempi" 2003 ja "Pinnalla ja kätkössä" 2005. Viihdyttäviä lukutuokioita!
- Lukumato
...Sherlock Holmes. Ei taatusti raaka, vaan ehdottoman älyllinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371343- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67845PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.52662- 60651
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33541- 30533
- 39517
- 63503
- 16497