Miksi ihmisillä on hinku ulkomaille kun Suomessa on mahdollisuus kaikkeen samaan? En ymmärrä, niinkuin moni sanoo: " ON ONNI SYNTYÄ SUOMEEN "
Kotimaa#1
Kotimaankunnioittaja
11396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eihän meillä ole täällä Pohjolan perukoilla mahdollisuutta nauttia auringonpaisteesta ja lämmöstä keskitalvella. Kyllä meikä ainakin pakkaa reppunsa heti kun alkaa mättää räntää vaakatasossa päin naamaa ja siirtyy lämpimämpiin olosuhteisiin.
Ja mättäähän täällä muutama muukin asia...
Mutta eiköhän Suomessa pysty nauttimaan monista muista asioista, mihin ulkomailla ei ole mahdollisuutta. Kuten sauna!
kiinni, niin sellaisenhan voi rakentaa minne vain. Eikä sauna ainakaan minua Suomessa pidättele!
Ihmisille ehkä tärkeää kokea jotain mitä omassa maassa ei voi kokea, kuten mahtavat hiekkarannat ja nähtävyydet
Kuten edellisessä sanoin jo, Suomessa voit nauttia taas sellaisista asioista, mihin muissa maissa ei ole mahdollisuutta. Minä vietän ainakin mielummin kesät lämpöisessä, sopivassa lämmössä. Ja talven pysyn silti täällä, enkä lähde kauas lämpöiseen..
olen samaa mieltä ! en ymmärrä ihmisä jotka reissaavat koko ajan maasta toiseen. Suomessa on hyvä olla. Suomessa asiat ovat sitä paitsi paljon paremmin kuin esim. turkissa! suomessa saa kraanasta puhdasta hyvää vettä ei tarvitse ostaa kaupasta pullokaupalla. Suomi on puhdas ja hyvä maa !
Suomessa ja juotte puhdasta vettä.
Maailmaan mahtuu muuten PALJON muutakin kuin Suomi ja Turkki, mutta ehkäpä ette ole näköalattomuuttanne sitä huomanneet!
Suomessa kaikki asiat ovat hyvin!
haluavat lähteä ulkomaille, en sitä ole kieltämään. Mutta miettikää nyt tarkasti, sillä olen ehdottomasti sitä mieltä, että meillä on täällä kaikki mitä tarvitsemme!
Eipä taida kaikki olla Suomessakaan hyvin kaikilla...
Mutta kyllä minustakin on mukava pysytellä kotimaassa; täällä on paljon erilaista katseltavaa, varsinkin kun on jo nuorena tullut vähän matkustelluksi...
Sitä en sitten ymmärräkään, että nettikeskusteluissa pitää kysellä minne menisin, mitä siellä voi ostaa, onko muita suomalaisia menossa samaan koneeseen/hotelliin/diskoon samaan aikaan ja mistä saan halvimmalla sitä sun tätä ja halvan lennon ja onko ötököita ja ryöstetäänkö minut siellä!!
Kumma juttu, ettei itse osata keksiä edes minne matkustaa!
Ja joskus tuntuu siltä, että reissusta palaaja ei ole ihan varma, missä maassa tuli vierailtua..!
Fiksut reissaajat ovat asia erikseen, heillä riittää taitoa kulkea omin neuvoin eri mantereita myöten ja he myös oppivat matkoillaan jotain paikallisista oloista.
Millä hitolla matkustaminen sulkee pois kotimaan kunnioittamisen? Miten ihmeessä edes voit oikeasti kotimaatasi kunnioittaa, jos et ikinä sen rajojen ulkopuolella käynyt?
Asennemaailma, jossa muista maista puhutaan halveksuen ja vähätellen, on surullinen ja pelottava. Jep, jep. Näin on Suomessa aina tehty: naapurikylän poikia vedettiin tanssilavan takana turpaan, jos liian lähelle meidän kylää tulivat. Koskaan en oo kotoa sataa kilometriä kauemmas mennyt, enkä mee.
Sitten ihmetellään rasismia, suvaitsemattomuutta ja vieraiden kulttuurien tuntemattomuutta. Se aika meni jo, kun siellä omilla kylilläkin maailmasta piittaamatta pärjäsi.
Ja ei, nyt en vastakohdaksi aseta viikon lomaa valkoisella muovituolilla 50 hotellin puristuksessa.