Mitä tehdä, kun nuori kissa-poika kaivaa kaikki viherkasvit ruukuista , pureskelee lehdet ym. Kukat olen jo vähentänyt minimiin ja koettanut saada kissalta piiloon ne vähät, mutta ei onnistu. Oisko jotain luontoystävällistä karkotetta jota käyttää? Ei-käsky tehoaa, mutta heti on kukkien kimpussa, kun silmä välttää. Vai onko vaan luovuttava viherkasveista? Toinen kissoistamme jättää kukat rauhaan.
Hortonomi-kissa
Papux
4245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vesisuihku nekkuun tehosi ainakin meillä. Piti kyllä usemman kerran ruiskaista ennenkuin uskoi.
kokeillut hankkia sille kissan ruohoa jos sillä on oma rehu niin voisi jättää muut rauhaan sitä myydään eläin kaupoissa. sitä itse ainakin kokeilisin. laita kukkien juurelle sitrus hedelmien kuoria kissa ei siedä niiden hajua voisi säästää loput kasvit.
meillä oli sellaista kissoille tarkoitettua ruohoa kasvamassa mutta se ei kelvannut millään tavalla meidän kisuille. kun ne pihalla aina söi heinän lehtiä, niin haettiin sitten niitä nippu ja laitettiin kuivumaan niin että kissat pääsee niitä syömään. pitää varmaan toinen satsi vielä hakea pellonreunasta että riittää koko talven.
tässä kannattaa muistaa se asia, että ihan kaikki luonnonvaraiset heinät ei ole kissalle terveellisiä vaan osa on jopa lievästi haitallisiakin.
vanha viestiketju..
http://keskustelu.suomi24.fi/lemmikit_show.fcgi?category=102&conference=627&posting=22000000024993650