Viime yönä näin painajaista vampyyreistä ja heräsin hätkähtäen. Siitä huolimatta uni jatkui pari sekuntia senkin jälkeen. Olin silmät auki omassa pimeässä huoneessani ja siitä huolimatta näin sen vampyyrin möllöttävän sänkyni päällä liikkumattomana siinä asennossa, mihin se jäi ollessani nukkumassa. Näky katosi kun sanoin "ei". Onkohan tälläinen unien "jatkuminen" yleistä? En todellakaan tarkoita mitään harhoja, joita näkee päivälläkin, vaan kyse oli mielestäni pelkästään unen jatkumisesta. Nukkuuhan jotkut ihmiset silmät auki ja näkevät unta. Liittyyköhän se jotenkin liian äkkinäisesti heräämiseen?
Unen "jatkuminen" hereillä
nona
3829
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
voi olla. Usein sitä esiintyy sellaisilla ihmisillä, joilla muutenkin on unihäiriöitä: unissakävelyä, unissa puhumista jne. Se jotenkin liittyy aivojen toimintaan unen ja valveen välillä, kytkökset menee välillä sekaisin (en muista miten fysiologia menee vaikka olen joskus siitä lukenut). Usein voi tulla sellaista, että on jo herännyt, mutta keho on vielä liikkumaton ja unitilassa, eikä välttämättä pysty liikuttamaan kuin silmiä. Silloin usein voi nähdä pelottavia hahmoja sängyn vieressä. Kohtaus menee yleensä nopeasti ohi. Nyt muistui sen nimikin, "unihalvaus". Olikohan sun juttu sellainen?
ollu unihalvausta. Mä kerran oon sen kokenu, eikä se ollu samanlaista. Tällä kertaa pystyin liikkumaan, koska olin jo nostanu päätäni ylös.
Ensimmäisen kerran koin vastaavaa nähdessäni elämäni toista painajaista jonka muistan, eli hieman alle kouluikäisenä.
Olin nähnyt unta että olin vahingossa aiheuttanut erään tutun tytön menehtymisen ja muistan vieläkin elävästi ne omantunnontuskat mitä unesta välittyi. Kun heräsin, näin oikein selvästi tuon tytön ruumiin puoli-istuvassa asennossa huoneeni nurkassa. Hyppäsin samantien parvisängystäni alas ja juoksin vanhempien sänkyyn. Nuorempana unet tuntuivat muutenkin tulevan herkästi todellisuuteen. Näin usein kummituksia ja muita mielikuvituksen tuotteita.Nykyään ne ovat onneksi jääneet pois.