millainen paikka asua

varkaus???

Olisi ilmeisesti muutto edessä sinneppäin. Mitäs mieltä olette itse varkaudesta? Millaisia ihmisiä varkauslaiset on? Olen saanut sellasen kuvan et varkaus olisi ihan kiva pikkunen kaupunki mut pienissä kaupungeissaha vaan tahtoo ilmaantua sitä sisäsiittoisuutta vai pitääkö paikkansa...

Mut laittakaa varkauden hyviä ja huonoja puolia...

10

2364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _mielipide

      Kaikesta huolimatta ja tähän viestiketjuun pian ilmestyvistä haukkumisista huolimatta Varkaus on kiva paikka asua. Tule vaan ja tuo uudet ajatuksesi mukanasi. Tänne kyllä soppii ja jos ei sovi niin sovitetaan.

    • Varkaatelaanen

      asunnot suht.halpoja, ja välimatkat lyhyitä. Harrastus mahdollisuuksia löytyy, ainakin liikuntaan.
      Ainut mikä paikkakuntaa vaivaa, on sellainen ahdasmielisyys... en tiedä mistä se lie peruja. Oisko vaikutusta sillä kun on iätajat tehty samojen kavereiden kanssa paprua niin kaikki on samaistuneet samoihin ajatuksiin. Muuta ei tarvita eikä hyväksytä. Tosin tämä alkaa murtua kun tehtaantyöntekijöitä on aina vaan vähemmän ja paikkakunnalle on tullut uusia työntekijöitä muualta. Tätä voisi sanoa jopa kansanväliseksi paikaksi sillä isoissa ulkomaalaisissa firmoissa työskentelee ihmisiä ympäri maapalloa.
      Niin ja onhan meillä myös Suomen ainoa amerikkalainen lätkäporukka

    • tunnen ja tiedän

      Varkaus on siitä erikoinen pikku

      kaupunki ettei täällä ole juuri

      mainitsemaasi " sisäsiittoisuutta " !

      Kaupunki on senverran nuori ettei

      vielä ole kaikki sukulaisia keskenään !

    • en tiedä

      Varkautelaiset ovat kateellisia,lue alempi ketju Ensosta.
      Asuminen on halpaa ja eikä tänne voi oikein eksyä.

    • -abc-

      Riippuu ihmisestä itsestään miten asiat kokee (ja mitkä asiat kokee tärkeiksi).

      Hyvinä puolina koen itse sen että täällä voi asua reilusti ja usein jopa toiveidensa mukaisesti (on valinnanvaraa). Asunnot ovat halpoja ja todella kaunis luonto vesistöineen näkyy ympäri kaupunkia.

      Missä muualla pystyy normaalilla palkalla ostamaan perheelle omakotitalon 15 vuoden maksuajalla, perheen ainoana työssä käyvänä? Missä muualla jää vielä perheen elatuksen ja talon maksujen jälkeen ylimääräistä harrastuksiin vaikkapa veneilyyn, jolle täällä on todella upeat mahdollisuudet. Monessa muussa paikassa saa raataa koko ikänsä niska limassa vain sen eteen että olisi edes katto pään päällä. Sellainen ei ole enää elämää.

      Huonoja puolia on taasen yleinen epävarmuus tulevaisuudesta (esimerkiksi onko töitä) ja huonosti hoidettu kaupungin hallinto. Kaupungin rahatilanne on pahasti retuperällä ja hallitus asiansa osaamatonta porukkaa. Mm. säästöjä tehdään vääristä kohteista yms. Yleinen terveydenhoito ei toimi kunnolla, joten jos asuu täällä on oltava varaa yksityiseen.

      Huonoa on myös teknisten alojen opiskelupaikkojen jonkinlainen alasajo ja siirtyminen Kuopioon. Jotain on pahasti vialla paikallisten oppilaitosten hallinnossa, sillä alan työpaikkoja täällä kuitenkin olisi ja niillä huutava työvoimapula (tai ainakin ne sellaista väittää).

      Lisäksi uutena ihmisenä täällä on myös jonkin verran vaikeampaa solmia uusia ihmissuhteita kuin mitä muualla, ihmiset tykkäävät täällä elellä omissa piireissään yms. mutta tämä riippuu toki hyvin pitkälti ihmisestä itsestään ja esimerkiksi siitä, liikkuuko missään harrastepiireissä vai ei.

      • Riittää

        Minusta taas täällä on helppo solmia ystävyyssuhteita, kun on niin paljon muualta tulleita. Harmi vaan täältä muös muutetaan paljon pois ja tuttava piiri elää koko ajan. No, eipähän ole päässyt kyllästymään...


      • Asuntolankatu

        Aivan - On kuin ISOLLA KIRKOLLA että naapurit vaihtuu useamman kerran vuoden aikana !

        Paras asunto mitä on ollut niin - viisi kertaa on uudet muuttaneet sisään ja vanhoista ei ole kuulunut mitään - mitä nyt Facebookissa !


    • Muutin itse kohta 20v sitten Varkauteen. Minusta täällä tutustuu ihmisiin erittäin helposti sehän on itsestä kiinni. Tää kaupunki on kasvanut teollisuuden ympärille ja täällä on kaikki muuttaneita pääosin. Voisi sanoa että Suomi pienoiskoossa. Jos menet paikalliseen kuppilaan löydät nopeasti juttuseuraa. Jos olet perheellinen löytyy mm. musiikkiluokkia ja muuta vastaavaa jota kautta tutustut helposti muihin vanhempiin. Joka paikassa on aina niitä ihmisiä jotka ovat neljän seinän sisällä ja "jurputtaa" muiden tekemisistä. Kunhan saadaan tänne vielä kunnon kauppakeskus niin täällä on kaikki muu. Tervetuloa.

    • mira000

      Oikein hyvä

    • Anonyymi

      höyrymakkarat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5802
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2813
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      109
      2294
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1864
    5. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      21
      1852
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1827
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      42
      1813
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1765
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1549
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1535
    Aihe