Ostimme 6-vuotiaalle

mini crossimopon, mutta siinä ei ole nopeuden rajoitinta. Maximinopeus näyttäisi olevan
40 km/h.
Kuinka ja mistä saa aloittelijalle rajoittimen mopoon, jotta saamme hillittyä nopeuden, kunnes oppii ajamaan kunnolla?
Mopo on tulossa tällä viikolla kotiin.
71222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vaikka holkki kaasarin luistin päälle, rajoittamaan luistin nousemista. Vois olla nopeis ja helpoin. Jos mopo on 2T, voi sivuvaikutuksina olla tulppien karstottumista.

Äänestä

Mut jos olet sen verran näppärä käsistäsi, että voit hitsata heppaamalla alkukäyrän sisälle pienen putki holkin joka vie tehot alas. Mopoissa käytetän tämmöistä kuristuksia ainakin...

Äänestä
  • Holkki luistiin, pienempi eturatas....konsteja on monia, mutta jos kysessä on todennäköisesti automaattivaihteinen peli, niin ei tuota kaasuakaan voi ylettömästi rajoittaa liikkellepääsyn turvaamiseksi.
    Valitkaapa ajopaikoiksi alkuun mahdollisimman hitaita (syheröisiä) ratoja, niin ei ole riskiä että vauhti karkaa tappiin ( vaatii kuitenkin kohtuullisen pitkän suoran että 50cc automaatti kelaa kaiken irti ) ( nuo 10hv mallit ovat sitten asia erikseen, mutta tuskinpa sellaista olette hankkineet ensimmäiseksi peliksi).
    Monella motocross radalla on omat "automaatti/mini-mini"ratansa noille pienimmille peleille, joten eikun sinne vaan.

    Äänestä

  • luistiin kirjoitti:

    Holkki luistiin, pienempi eturatas....konsteja on monia, mutta jos kysessä on todennäköisesti automaattivaihteinen peli, niin ei tuota kaasuakaan voi ylettömästi rajoittaa liikkellepääsyn turvaamiseksi.
    Valitkaapa ajopaikoiksi alkuun mahdollisimman hitaita (syheröisiä) ratoja, niin ei ole riskiä että vauhti karkaa tappiin ( vaatii kuitenkin kohtuullisen pitkän suoran että 50cc automaatti kelaa kaiken irti ) ( nuo 10hv mallit ovat sitten asia erikseen, mutta tuskinpa sellaista olette hankkineet ensimmäiseksi peliksi).
    Monella motocross radalla on omat "automaatti/mini-mini"ratansa noille pienimmille peleille, joten eikun sinne vaan.

    ja pääsimme eka kertaa kokeilemaan sitä.
    Automaattivaihteisto on, joten emme ole tällä kertaa ajatelleet vielä noita säätöjä.
    Karkasi jo kerran käsistä, mutta ei onneksi pahasti käynyt...maahan pyllähti kuski ja mopo jatkoi pari metriä matkaa. Aika ärhäkkä on lähtemään, mutta varovaisesti on neuvottu lähtemään ja hyvin on sujunut ainakin muutama ajokerta. Näkyy itsekin kuski olevan sen verran varppeillaan, ettei päästele täysillä.
    Varmuutta kun saa lisää, niin sitten voi huoletta olla.

    Äänestä

Unohda ne rajoittimet niistä ei juuri hyötyä.Lapset oppivat nopeasti ja kun hieman katsoo missä ajelee. Rajoitin hankaloittaa etenkin pemeässä maastossa ajamista. mun poika ajeli jo 3v ikäisenä iman rajoittimia suzuki pw50sellä aluksi oli rajoittimet mut ajamisesta ei tullu mitää. Oppiminen siitä kiinni miten viettää aikaa siihen opetteluun..Kiva nyt katsella tallennettuja filmejä harjoittelusta;)

Äänestä
  • Tuon puoliautomaatin kanssa tulee tosiaan maastossa ongelmia rajoittimien kanssa.

    Äänestä

Eli juokse kersan perässä kun hän ajaa, tai tee niinkuin minä eli osta toinen pikkupyörä jolla voit ajaa perässä. Koomisen näköistä kyllä kun iso mies ajaa pienellä pyörällä polvet suussa.

Itse vein hieman pidemmälle tuota turvallisuusasiaa eli hankin cobran PMR- radiopuhelimet vox- ominaisuuksilla. Yhteydenpito on helpompaa joka tilanteessa, eikä tarvi käsiä irrottaa kahvoista. Jos cobran ostat niin säädä voxin herkkyys 3 tasolle. Cobra maksaa noin 60£ nappikuulokkeineen voxilla / pari.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pojallemme 50cc kirjoitti:

mini crossimopon, mutta siinä ei ole nopeuden rajoitinta. Maximinopeus näyttäisi olevan
40 km/h.
Kuinka ja mistä saa aloittelijalle rajoittimen mopoon, jotta saamme hillittyä nopeuden, kunnes oppii ajamaan kunnolla?
Mopo on tulossa tällä viikolla kotiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu