Mistähän johtuu, että kytkintä liian nopeasti nostaessa kuuluu sellainen ulvahdus? Nokkelille tiedoksi, että renkaista se ei kuulu.
Tämä on nyt toinen Scenicci meidän perheessä. Edellinen oli 2,0 vm 1998 ja siinä ei tuollaista ääntä saanut kytkimestä irti kertaakaan viiden vuoden aikana. Muutenkin tuntuu, että se vanha RT oli paljon laadukkaamman oloinen kuin tämä nykyinen "Preemiumi". En tiedä miksi, mutta se tuntui ihan eri autolta ja paljon isommalta joka suhteessa kuin tämä nykyinen. Pelkkä ero moottorin koossa ei asiaa selitä, tämä uudempi on selvästi halvemman ja rimpulamman oloinen vaikka onkin melko kattavalla varustelulla.
Kytkimen ulvahdus?
3
1089
Vastaukset
- ulvottaja
Sen ulvahduksen saa tosiaan kuulumaan vaikka joka kerta valoista liikkeelle lähtiessä jos kytkimen nostaa nopeasti. Toivottavasti ed. omistaja ei ole rikkonut kytkintä, meillä auto on ollut ajossa vasta reilun tuhennen kilometrin verran.
- Okkim
Itellä oli vanhassa Bemarissa aikoinaan sama juttu, eli kytkin ulahti kun yritti lähteä rivakammin liikkeelle. Ulahtelu loppui kytkinremonttiin, jossa uusittiin kytkinlevy, asetelma ja painelaakeri. Mistä ääni sitten lopulta tuli, en osaa sanoa. Ehkä lopussa olleesta painelaakerista?
- Scenic 1.6 16v 2000
Meillä sama juttu ostettaessa, myyjäliike (merkkiliike) korjasi ja ainakin väittivät tehneensä täyden kytkinremontin. Sen jälkeen huristeltu liki 2v vuotta ongelmitta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann5333635- 1692610
Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1772545Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k152021Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel481880Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä81858Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien331567Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1811534Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2171533- 121415