Radiolinjan hinnoittelu järjetön?
Ei kelpaa
3438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"GPRS-lisäpalvelu
GPRS-lisäpalvelu sisältää WAP- ja Internet-yhteydet, joiden avulla saat käyttöösi palveluja, tietoa ja viihdettä ajasta ja paikasta riippumatta. WAP-yhteydellä pääset selailemaan Radiolinjan monipuolisia WAP-palveluja. Internet-yhteydellä saat langattomasti käyttöösi kaikki tutut Internetin palvelut: pääset mm. selailemaan www-sivuja ja käyttämään Internet-pohjaista sähköpostiasi.
Voit valita GPRS-lisäpalveluun haluamasi hinnoittelutavan, GPRS:n tai GPRS Pro:n. GPRS-hinnoittelu sopii sinulle, jos käytät lähinnä WAP-palveluja ja käytät GPRS-lisäpalvelua vain vähän Internet-selailuun. GPRS Pro -hinnoittelun kuukausimaksuun sisältyy 100 MB datasiirtoa ja se soveltuu suurien datamäärien siirtoon ja GPRS-lisäpalvelua käyttävälle Internetin suurkuluttajalle.
GPRS-hinnoittelussa maksat siirtämäsi datamäärän perusteella 2,14 ?/MB sekä kuukausimaksun 4,88 ?/kk. GPRS Pro -hinnoittelussa maksat kuukausimaksun 19,95 ?/kk, joka sisältää 100 MB datasiirtoa. Kuukaudessa 100 MB:n ylittävältä datamäärältä veloitetaan 2,14 ?/MB.
GPRS-lisäpalvelun käyttöön tarvitset GPRS-toimintoa tukevan puhelimen tai muun päätelaitteen.
Huom! GPRS-lisäpalvelua ei voida kytkeä liittymään, jossa on Saldorajoitus- tai Saldomuistutus-palvelu."
mikä tuossa on mielestäs järjetöntä? Sama systeemi on muillakin, lisäks jos ei kelpaa niin poika on hyvä ja marssii lähimpään Markantaloon ja avaa GPRS Primetimen, jossa kiinteä hinta 18-06 välillä, eikä mee megojen mukaan.
Radiolinja vähentää 290 työntekijää
Julkaistu 11:10
Elisan tytäryhtiö Radiolinja on saanut huhtikuussa alkaneet yt-neuvottelut päätökseen. Neuvottelut koskevat koko yhtiön henkilöstöä.
Neuvottelujen tuloksena Radiolinja vähentää työntekijämääräänsä noin 290 henkilöllä.
Vähennykset toteutetaan irtisanomisilla ja muilla henkilöstöjärjestelyillä, kuten määräaikaisten työsuhteiden päättymisillä. Suoraan yhtiö irtisanoo enintään 120 työntekijää.
Vähennykset koskevat koko yhtiötä ja kaikkia henkilöstöryhmiä. Radiolinja laskee saavuttavansa irtisanomisilla vuositasolla noin 12 miljoonan euron kustannussäästöt.
Radiolinjan palveluksessa on nyt noin 1 750 henkeä. Lähtöpassit saa siis lähes 15 prosenttia yhtiön työntekijöistä.
Konsernin henkilöstökapasiteetti laskee päätettyjen vähennysten ja muiden henkilöstöjärjestelyiden jälkeen kuluvana vuonna 250 henkilötyövuodella. Tämä oli matkapuhelinoperaattorin alkuperäinen tavoite.
Helsingin Sanomat
[email protected]